De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. geheel tegen de bedoeling van Stackelberg naar Wafangou, waardoor de Russische rechterflank werd ontbloot. In de tweede plaats wil ons het vooruitschuiven van af- deelingen voor de stelling naar de hoogten van Tafanschin minder juist gezien voorkomen. Het was toch niet mogelijk uit die vóórstelling den vijand eerder tot ontwikkeling te noodzaken, zoowel door de gesteldheid van het terrein als door gemis aan artillerie, zoodat de aan vooruitgeschoven stel lingen verbonden nadeelen slechts overbleven. Zonder eenige moeite werd de bezetting dan ook door de Japanners op de hoofdstelling teruggeworpen van daaruit konden de Japanners, met behulp van alle voorhanden reserves, die steeds den rech tervleugel moesten verlengen om omvatting tegen te gaan, tot staan worden gebracht. Het teruggaan van een deel van dezen vleugel was oorzaak, dat het 4e O. S. S. R. den inmiddels bevolen terugtocht aan ving met het vroeger reeds vermelde gevolg. Het zou niet billijk zijn hierover den commandant van het W. vak hard te vallen. De gedurende het gevecht met de leiding aldaar belaste Generaal Kondratowitsch had eerst in den morgen van den 15en het Commando van den Generaal Mrosowski overgenomen, die den 14den 's middags als zoodanig was op getreden. Eene dergelijke commando-wisseling was zeker niet bevorderlijk voor eene goede leiding en aanvoering. Gen. Kondratowitsch had zelfs geen gelegenheid gehad zich op de hoogte te stellen van zijn taak. Dank zij het uitblijven van de vervolging verliep de terug tocht zonder bezwaren onder dekking van de te voren in genomen opname- en achterhoedestellingen. Ook nu echter bleef de Cavalerie werkeloos; gedurende den nacht trok zij zich terug achter de achterhoede, om den volgenden morgen de voeling met den vijand weder op te nemen. Hoewel de strijd voor de Japanners ten slotte gunstig ver liep, wil 't ons toch voorkomen, dat het ongebruikt laten van eene brigade van de 4e Divisie niet gewettigd was, vooral in 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 43