Japansche weeemacht. [Juli 1912. Het antwoord droeg de handteekeningen van de Ministers van Oorlog en van Marine. Uit den aard der zaak gaf het bovenstaande aanleiding tot velerlei commentaar. De „Jiji", een veel gelezen blad, wijdde er twee hoofdartikels (30 Maart en 1 April) aan, waar van de inhoud in het kort op het volgende neerkomt: In de eerste plaats vestigt het blad de aandacht op de tegenstrijdigheid tusschen zelfbehoud en bescherming van de belangen en de rechten van het Rijk, enz. (3), wanneer onder het laatste machtsuitbreiding op het vasteland verstaan wordt. Verlangt men zich tot zelfbehoud alleen te bepalen, dan is in de eerste plaats eene sterke vloot noodig, terwijl in het andere geval aan de landmacht eene zeer ruime plaats in het krijgswezen moet worden ingeruimd. En nu blijkt niet, waar aan de Regeering de meeste waarde hecht, blijft men om trent den in (16) genoemden grondslag in het onzekere en wordt men dus niet veel wijzer. Het eenige positieve, dat hieromtrent medegedeeld wordt, is, dat de verhouding tusschen de sterkten van land- en zeemacht op het oogenblik de goede is (6), maar een ander antwoord kon bezwaarlijk verwacht worden. De schrijver licht nu toe, waarom de tegenwoordige leger- sterkte niet voldoende is voor aanvallende operatiën op het vasteland. Elk jaar worden ongeveer 104000 man ingelijfd, zoodat de 17 lichtingen van gen eki, yobi en kobi tezamen 1768000 man, of, rekenende op een gemiddeld verloop van 40%, 1060000 man tellen zullen, overenkomende met onge veer 42 divisiën. Deze sterkte acht hij veel te zwak, om in Mantsjoerije tegen Rusland op te treden; zelfs 100 divisiën zouden volgens hem daarte niet in staat zijn, want Rusland beschikt over het grootste leger van de wereld, is nu reeds tegenover Japan in de meerderheid en zal dat in de toekomst in nog sterkere mate worden. Heeft de Regeering met het leger geene andere bedoeling dan de verdediging van Korea, dan kan zij met veel minder 735

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 53