Juli 1912]. Mededeelingen derhoud van 2 divisiën in Korea per jaar 12 millioen yen zou kosten, ongerekend nog 5 millioen yen als eerste uitga ve voor de oprichting. Hij voegde er aan toe, dat althans een deel van dit geld uit bezuinigingen op andere militaire uit gaven gevonden kon worden, terwijl de onkosten, aan eene dergelijke uitbreiding van het leger verbonden, van geen be- teekenis zijn in' vergelijking met de groote sommen, welke de door velen verlangde uitbreiding van de zeemacht eischen zou. Maar de Minister erkende, dat 's Lands financieele toestand voorloopig tot uitstel gedwongen had. Echter kwam de gewone naijver tusschen leger en marine hier toch even om een hoekje kijken. Met de onder (11) genoemde bezettingstroepen in Mant- sjoerije worden de zes bataljons spoorwegbewakingstroepen bedoeld. Teekenend voor de parlementaire toestanden in Japan is (17), Een dergelijk antwoord zou in landen als Frankrijk, Engeland, België, e. d., en ook bij ons, onbestaanbaar zijn. Ook de inrichting van de begrooting is hiermede in overeenstem ming. De boven aangehaalde schrijver in de „Jiji" is waarschijn lijk niet de eenige, die zich afvraagt, wat de grondslag van Japan's militaire politiek is, machtsuitbreiding op het vasteland of behoud van het bestaande, m. a. w., of Japan in een toekomstigen oorlog in het verre oosten de staatkundige aanvaller, dan wel de staatkundige verdediger zal zijn. Be paalt zich een eilandenrijk als Japan tot de staatkundige ver dediging, dan komt de zeemacht de eerste plaats in het krijgs wezen toe, terwijl de landmacht in tweede linie daarachter staat en in het besproken geval tevens voldoende tot dekking van Korea moet zijn. Daargelaten nog, of de levensbe langen van Japan met zijne sterk toenemende bevolking het niet tot staatkundige aanvallen kunnen brengen, waartoe eene sterkte landmacht vereischt wordt, gaat de schrijver bij het bepalen van het aantal divisiën tot dekking van Korea 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 56