Japansche weebmacht. [Juli 1912. marine als grondslag te nemen en dan de Japansche marine minstens gelijk aan 70 pCt van die sterkte te maken, daar het 70 pCt beschouwt als de kleinste verhouding tussGhen twee partijen, waarbij de minderheid nog kans op succes heb ben kan. Missschien rekent het hierbij op waardeverminde ring van de meerderheid tengevolge van grooteren afstand tot hare basis. Hoe het ook zij, om de door den „Taiyo" schrijver verlangde sterkte te bereiken, moeten nog 13 slag schepen en 4 slagkruisers gebouwd worden. Met inbegrip van de reeds aanwezige 4 slagschepen en de 4 in aan bouw zijnde slagkruisers kunnen dan 2 eskaders van 8 slag schepen en 4 slagkruisers elk geformeerd worden. De verwe zenlijking van dit plan zou in de eerste jaren hoeveel, wordt niet medegedeeld eene meerdere uitgave van 58 mil- lioen yen per jaar eischen. Het is de vraag, waar dit geld vandaan moet komen. Het amortisatiefonds daartoe aanspre ken of op andere departementen van algemeen bestuur bezui nigen wordt, en terecht, verworpen en zoo schiet niet anders over dan de uitbreiding van de vloot ten koste van de land macht uit te voeren. Wanneer nu de schrijver ook voor het landleger een zekeren grondslag tot bepaling van zijne mi nimum-sterkte aangegeven had, evenals hij zulks voor de zee macht gedaan heeft, dan had hij daarmede het vraagstuk eene schrede nader tot zijne oplossing gebracht. In plaats daarvan sluit hij zijn betoog met eene hoogst zonderlinge beschouwing, waaruit blijken moet, dat het geld beter en voordeeliger aan de vloot dan aan de landmacht besteed is. Hij redeneert daartoe als volgt: Staat het tegenwoordige Japansche leger, in alles meer dan 40 divisiën sterk, een jaar in Mantsjoerije te velde, dan zullen de kosten minstens 2000 yen bedragen. Gedurende den oor log tegen Rusland stonden iets meer dan 400000 man aan Japansche zijde te velde, ten koste van 1300 millioen yen per jaar. De tonnenmaat der zeemacht bedroeg toen onge veer 300000, terwijl de kosten van de marine gedurende den geheelen duur van den oorlog 230 millioen yen belie- 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 59