Juli 1912]. Mededeelingen pen1). Nu kan Japan „gemakkelijk" eene vloot onderhouden van eene tonnenmaat van 1 millioen ten koste van 1900 millioen yen, terwijl het geheele leger te velde de enorme som van 8000 millioen yen kosten zou. Hieruit blijkt, volgens den schrijver zeer duidelijk, dat een leger van 400000 man en eene vloot van 1 millioen ton voor Japan de beste verhouding zijn zou. Het leger moet „dus tot op de helft verminderd, daarentegen de vloot met 500000 ton vermeerderd worden." Het hoeft wel geen nadere toelichting, dat een dergelijk ge goochel met cijfers geen de minste waarde heeft. Yan meer belang was eene lezing van den reserve-kapitein Nishimoto op den 25sten Februari voor de Yereeniging voor de Weerbaarheid. Evenals de reeds besproken „Jiji" schrijver wijst kapitein Nishimoto erop, dat het Japansche leger bij zijne tegenwoor dige sterkte in alles wellicht 50 divisiën, met inbegrip van voorgestelde uitbreidingen in de minderheid is tegenover Rusland, dat met behulp van den transsiberischen spoorweg niet minder dan 70 divisiën in Mantsjoerije zou kunnen samen trekken. Zelfs 80 Japansche divisiën acht hij niet voldoende om met kans op goeden uitslag tegen de Russen op te treden. Daar echter de draagkracht van het Japansche volk het onder houd van zoo'n groote troepenmacht in vredes- en oorlogstijd niet toelaat, bepleit hij, evenals de „Jiji" schrijver, een be scheidener optreden in Mantsjoerije, n.l. de dekking van Japan's landgrenzen, d. w. z. de grenzen van Korea, waartoe hij, bij oordeelkundige toepassing van de versterkingskunst, een derde deel der tegenwoordige legersterkte voldoende acht, echter zonder toe te lichten waarom. De aldus uitgespaarde gelden zou den tot versterking van de zeemacht gebruikt kunnen worden. Nishimoto verlangt alzoo vrij wel hetzelfde als de „Jiji" schrij ver, maar bovendien wijst hij een aantal militaire instellingen aan, welke, volgens hem, of geheel overbodig, of te weelderig 742 1) Deze getallen komen niet gelieel overeen met die van den „Jiji" schrijver. Zie blz- 737

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 60