Japansche weermacht. [Juli 1912. militaire zaken, ditmaal de zijns inziens overbodig dure en weelderige organisatie van de bezetting van Korea en Kwan- tung. Hij meent, dat de bezetting van Korea aanmerkelijk verminderd kan worden, omdat de kans op rustverstoringen zeer verminderd is. Echter verlangt de Regeering eene be zetting van Korea niet uitsluitend tot handhaving van orde en rust, doch ook om op andere mogelijkheden, d. w. z. op rustverstoringen van buiten af, voorbereid te zijn. Bovendien zou het verminderen van de tegenwoordige bezetting van Korea alleen in zooverre tot besparing leiden, omdat daardoor het bezettingstroepencommando ingekrompen zou kunnen worden; de troepen zelfs zijn, met uitzondering van de zware artillerie te Chinghai, gedetacheerd van Japan en zouden dus bij even- tueele vermindering alleen van garnizoen veranderen. Alieen zouden de speciaal voor Korea geldende toelagen dan komen te vervallen. Maar eene bezuiniging van groote beteekenis zou er niet door worden verkregen. Ook in Kwantung en in Mantsjoerije meent hij, dat de troepen verminderd kunnen worden. Hij twijfelt aan de noodzakelijkheid van de 6 bataljons spoorwegbewakingstroepen, maar hij is ervan overtuigd, dat er op de commando's veel bespaard kan worden. Inderdaad is het wel wat overdreven, dat te Port-Arthur een generaal-majoor als vestingcomman dant zetelt, terwijl deze vesting van ondergeschikt belang is. Bovendien wordt de gouverneur-generaal van Kwantung door een chef van den staf met rang van generaal-majoor bijgestaan. x) Het is duidelijk, dat deze beide opperofficieren het niet bovenmatig druk hebben, zoodat op de som van 1 millioen yen, die, volgens de „Taiyo" schrijver, hunne bureau's met de daar werkzame officieren per jaar kosten, wel wat te bezuinigen valt. Ook vindt hij, dat een onbeteekenend marinestation als Port-Arthur geen 1600000 yen per jaar behoeft te kosten, maar acht hij 600000 yen per jaar vol doende. Ten slotte meent hij, dat de Zuid-Mantsjoerijsche 745 1) Als in Formosa. Zie I. M, T. 1912 No 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63