Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. de batterij veel steun had kunnen verleenen, was daarvoor toch wel eene andere plaats te vinden geweest, bijv. op den rechter-rivieroever of in het dal van de Foetschou, van waar uit zelfs flankeerend vuur afgegeven had kunnen worden. Ssamssonov stelde zich met de genoemde mededeeling tevre den en liet de batterij met zijne reserve bij Huanfangou, d. i. dus 3 K. M. achter het gevechtsfront, ^an steun bij een eventueelen terugtocht zou dus weinig of geen sprake zijn. Zeer vreemd is 't verder, dat men van geen van beide zijden maatregelen ziet treffen om te trachten om de vleugels heen te komen, waarvan dan ook verkeerde conclusies en be richten het gevolg zijn. Zoo deelt Ssamssonov o. a. mede: dat hij in gevecht is geweest met 6 tot 8 compagnieën infanterie, 8 eskadrons en en 6 machine-geweren; bovendien zouden sterke colonnes waargenomen zijn in opmarch naar het Noorden. Hoewel hij daaromtrent geen persoonlijke waarnemingen had gedaan, schatte hij die colonnes op drie bataljons. Door het uitzenden van verkenningsdetachementen of wel officierspatrouilles had vastgesteld kunnen worden, dat zich achter de cavalerie-machten geen groote troepenafdeelingen bevonden. Wanneer men bedenkt, dat aan Russische zijde stonden 13 eskadrons (of sotn.) met 1 batterij tegen 8 Japansche eska drons, 1 bataljon infanterie, 2 mitrailleur-afdeelingen en 2 vuur monden, wil 't ons voorkomen, dat wat meer energie en doorzet ting bij Ssamssonov meer in overeenstemming zou zijn geweest met de opdracht om op te helderen. Met de vaststelling van de aanwezigheid van Cavalerie was toch zijn opdracht niet vervuld. In dien gedachtengang kunnen we dan ook niet instemmen met het terugtrekken der cavalerie tot Tsiahosin, temeer daar de Japanners niet vervolgden. Hoewel de eerstvolgende dagen aan Russische zijde eene groote bedrijvigheid heerschte als gevolg van binnenkomende berichten omtrent een voorwaartsgaan der Japanners, welke 690

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 6