Japansche weeemacht. [Juli 1912. ontving de commandant van den bagagetrein van den divi sie-commandant het bevel om naar een bepaalde plaats af te marcheeren, terwijl de divisie den vijand, die den terug- marsch weder had aangenomen, zou vervolgen. Tijdens den marsch ontving hij bericht, dat vijandelijke cavalerie ter sterk te van ongeveer 1 peloton in den vroegen morgen was afge marcheerd naar het hem door den divisie-commandant aange duide marschdoel. Hij verzamelde daarop een detachement van 100 man, waarbij alle officieren en marcheerde daar mede naar het bewuste punt, de voertuigen voorloopig ach terlatend. Hij kwam in aanraking met de vijandelijke ca valerie J eskadron), welke echter spoedig verdween. On- dertusschen waren de voertuigen zonder officieren met een minimum aantal geleiders zonder iets tot onmiddelijke be veiliging op den weg blijven staan. Wanneer de vijan delijke cavalerie wat meer initiatief had betoond en zich had afgevraagd, van waar het vijandelijk detachement afkomstig was, dan had zij met een enkele patrouille den geheelen ba gagetrein kunnen verrassen. Met alle waardeering voor het streven van den comman dant om den te volgen weg van vijanden te willen zuiveren, moeten zijne maatregelen worden afgekeurd, daar hij, evenals gedurende den afgeloopen nacht, de onmiddellijke beveiliging had verwaarloosd. Enkele uren na het uitzenden der veiligheidsafdeeling ont ving de commandant bericht, dat de divisie den vijand, die wederom stelling had genomen, zou aanvallen en dat de 2e artillerie-munitiecolonne (veronderdsteld) ontboden was en zich naar het gevechtsveld haastte. Aangezien door het onbruikbaar verklaren van een weg slechts één opmarschweg beschikbaar was, moest de com mandant van den bagagetrein den weg voor de naderende muni tiecolonne vrijmaken, waartoe hij de voertuigen op een geschik te plaats deed oprijden. Dit geschiedde onder dekking der bo venvermelde veiligheidsafdeeling, die de vijandelijke cavalerie nog steeds vervolgde. 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 75