De Slag bij Wafangou. [Juli 1912. evenwel niet werden bevestigd, zien we toch geen maatre gelen treffen om die berichten te controleeren, of zelf nadere gegevens te verzamelen. Een telegram van Koeropatkin aan Stackelberg zou hierin eerst verandering brengen. Dit telegram luidde „Neem maatregelen om onder gedeeltelijke terzijdestel ling der opheldering met groote afdeelingen onder Com- „mando van den Generaal Ssamssonoveeneaan deJapansche „overmachtige cavalerie te vereenigen breng de sterkte „van de Infanterie der Afdeeling op eene brigade. De „Infanterie moet niet verder vooruitgaan dan tot het „station Wafandian. Op de linkerflank moet waargeno- „men worden. Het wil ons voorkomen, dat het hier zeker op den weg van Gen. Stackelberg gelegen had om zelf aan Ssamssonov, die een onderdeel zijner troepen commandeerde, eene aan wijzing of een bevel in dien geest te zenden. Er moest hem toch alles aan gelegen zijn om te weten, waar de vijand zich ophield en welke sterkte hij ongeveer tegenover zich had. Als gevolg van vorenstaand bevel van Koeropatkin kwam het den 3en Juni wederom tot een treffen bij Yudsiatun tusschen de beide Cavaleriën, die nu echter beide versterkingen (infanterie en artillerie) hadden ontvangen. Na een vrij lang durig gevecht (beiden te voet) ziet men nu beide partijen teruggaan, Ssamssonov naar Wafangou en Akyama eerst naar Wafandian en dan nog verder zuidwaarts. Waarom geen pogingen gedaan werden om de eenmaal verkregen voeling te onderhouden, is voor geen van beiden verklaarbaar. Uit de verliescijfers is een overhaast en gedwongen teruggaan niet af te leiden. Het Russische Generale Stafwerk vermeldt omtrent het gevecht op den 3en Juni o. a. het volgende: Met toestemming van Generaal Ssamssonov had de com mandant van het 36e O. S. S. R. zijne voorposten ten Z. van Wafangou vooruitgeschoven. Om 10 uur v. m. ging het 691 1) I Band, lie Deel. bl. 293. Niet woordelijk overgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 7