[Juli 1912. Wij ontveinzen ons niet, dat ook bij de berekening van de sterkte van de landingstroepen zelfbedrog en zelfmisleiding eene rol kunnen spelen, zoomede dat de mogelijkheid om een voldoend sterk leger op de been te houden nog niet vaststaat; maar het is te verwachten, dat de Staatscommissie ook te dien opzichte zoo noodig licht zal verschaffen. Wordt om de hiervoren vermelde reden de verdediging van Ja va aan het leger opgedragen, dan zal de Marine tot taak hebben le. bescherming van de Buitenbezittingen tegen die mo gendheden, waartegen zij is opgewassen, 2e. handhaving van de neutraliteit en 3e. voorkoming van een strategischen overval. Uiteraard zal ook in dat geval de sterkte van de vloot zoo groot mogelijk moeten zijn, zoowel om niet bloot te staan aan de geringschatting van naburige Rijken, als om de kan sen op het verlies van een gedeelte van den Aichipel en op schending van de neutraliteit te verminderen, terwijl boven dien de preventieve werking van zulk een vloot niet moet worden onderschat. Die sterkte zal afhankelijk zijn van de beschikbaie geld middelen, waarvan het bedrag wordt bepaald dooi van de risico-premie welke Nederland (en Indië) jaarlijks kan en wil offeren voor het behoud van deze gewesten, de voor de verdediging van Java benoodigde gelden af te trekken. Aan de vaststelling van die bedragen zal een grondig on derzoek behooren vooraf te gaan, zoodat ook te dien aanzien het oordeel van de Staatscommissie dient te worden afgewacht. In vorenstaande regelen werden in het kort eenige hoofd zaken aangestipt, waarom het gaat bij de keuze van het orgaan (de organen) voor de verdediging van Nederlandsch- Indië. Het spijt mij te moeten verklaren eene nadere oplos- 763 BIJ VERDEDIGING N. I. (1) Wordt liet bedrag dier premie vastgesteld op 25pCt. van de gewone ont vangsten, dan zal Indië 62,5 miüioen kunnen bijdragen instedevan - zoo als thans - 56,5 millioen. Dat percentage bedroeg in de Jarc" "07 t l" resn 26 26 24, 23 en 23, met inachtneming van de op de Ille, IXe en Xe begroötingsafdeelingen voorkomende uitgaven en ontvangsten voor oorlog en marine.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 81