Van Alles Wat. [Juli 1912. Andere voordeelen van het machinegeweer zijn de eenvoudige vuurwijze van het gestelde geweer (nachtgevechten) en de mogelijkheid om zonder van opstellingsplaats te veranderen vuur te kunnen afgeven in de meest verschillende richtingen. Afgeladen kunnen de geweren de infanterie overal volgen, terwijl opgeladen de groote mobiliteit hun toestaat als snel verplaatsbare vuurreserve te worden gebruikt. Als nadeelen worden aangehaald de weerloosheid tijdens den marsch, de dichte kogelbundel, de mogelijkheid van haperingen (dit heeft er toe geleid, dat in Zwitserland slechts een der geweren v/d sectie mag vuren), ten slotte, dat de stoomvorming (bij den Duitschen mitrailleur is een stoomafvoerbuis aanwezig, die de stoom in den grond leidt, I.G.R. 538) en het eigenaardige leven, dat de opstellingsplaats van goed gedekte mitrailleurs verraadt. Meer dan in het Duitsche reglement wordt op den voorgrond geplaatst, dat het gebruik op smalle terrein- strooken voordeelig is. Op de moeilijkheid van het waarnemen der aanslagen wordt bijzonder de aandacht gevestigd en daaruit de gevolg trekking gemaakt, dat boven 1000 M. slechts resultaten kunnen worden verkregen door het vuur van meerdere mitrailleurs en ten koste van groot munitieverbruik. Dit heeft ertoe geleid, om in tegenstelling met vroegere inzichten, die zich beslist voor een sectiesgewijze gebruik uit spraken, bet vereenigen (brigading) van meerdere mitrailleursectiën on der een brigade machine-gun officer'' aan te bevelen, waardoor deze een beweeglijke vuurreserve in de hand van den brigade commandant vormen. Men houdt dit voor beter, dan uit gescheiden opstellingen samen te werken (in Oostenrijk aanbevolen). Met de vereeniging der vier mitrailleursectiën ontstaan echter als nadeelen, dat het moeilijker wordt ze in het terrein te verbergen, dat op afstanden beneden 900 M. de vuurleiding van meer dan twee sectiën zeer moeilijk is, dat in het aanvallend gevecht niet altijd goede stellingen zullen worden ge vonden. Staat het terrein een zoodanig gebruik toe, dan moet men hiervan in elk geval partij trekkenmeermalen zal een vereeniging van beide wijzen aanbeveling verdienen. Mitrailleurs zullen bij den aanval de troepen slechts tot een zeker punt begeleiden, terwijl zij het verdere voortrukken werkzaam kunnen steunendichter op den vijand aan te gaan, verdient meestal geen aanbeveling, daar het ver minderen van den afstand niet een voordeel oplevert, dat evenredig is aan de moeilijkheden verbonden aan stelling verandering. Bij den aanval zullen de mitrailleurs worden gebruikt tot het af geven van „covering fire" (vuur over eigen troepen) en tot steun der infanterie tegen tegenaanvallen en cavalerie. Voorts ondersteuning in den strijd om het vuuroverwicht door het afgeven van rafales en ten slotte het vasthouden van veroverde terreinstrooken en deelneming aan het vervolgen met vuur. Bij de verdediging worden mitrailleurs met opoffering van hunne mobiliteit, langs de vuurlinie verdeeld. Het gebruik van een enkel geweer is, bij de mogelijkheid van hape ringen, uitgesloten; van hun vuurkracht moet boven alles op de werk zame en korte afstanden worden partij getrokken. Het afgeven van „eovering fire" tot ondersteuning van de voorwaartsche beweging 771

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 89