Juli 1912]. De Slag bij Wafangou. bataljon, spoedig door 2 andere gevolgd, vooruit, waarop kleine Japansche afdeelingen op Yudsiatun en de ten Z. van dat dorp gelegen hoogten in de loopgraven teruggingen. Toen spoedig daarna van den Regiments-commandant het verzoek om artillerie kwam, weigerde Ssamssonov deze, omdat juist het 2e échelon van het 1. O. S. S. R. uitgeladen werd en hij dus geen gevecht wenschte. De Regiments-commandant ont ving het bevel om terug te keeren. Dit schijnt echter niet in categorischen vorm gesteld te zijn geweest; er begonnen nu namelijk, door bemiddeling van den Stafofficier, die het bevel had overgebracht, onderhandelingen, die tot resultaat hadden, dat 4 vuurmonden en 2 Sotniën naar voren werden gezonden, die om 4 uur n.m. bij Louschagou in stelling kwamen. De Japanners hadden tegen den middag hun vuur gestaakt en zaten gedekt in hunne loopgraven. De Regiments-commandant heeft den indruk dat hij hoog stens 6 compagnieën tegenover zich heeft en meent nu aan zijne opdracht voldaan te hebben. In verband daarmede geeft hij tegen 5 uur n. m. het bevel om terug te trekken, na eerst nog eenige salvo's op de zwijgende Japansche stel lingen te hebben afgegeven. Hoewel nu dit vuur beantwoord wordt door 4 veld- en 4 bergstukken, benevens eenige mitrail leurs, omtrent wier aanwezigheid niets bekend was, wordt het bevel gehandhaafd en gaat het 36e O. S. S. R. naar het station Wafamgou terug. Ook uit deze schildering van het verloop van het gevecht op den 3en Juni krijgt men niet den indruk, dat de orders van den Opperbevelhebber met kracht en energie zijn doorgevoerd. Beschouwt men tevens de dien dag geleden verliezen (1 man dood, 1 officier en 18 man gewond), die toch zeker een beeld geven van den ernst van een gevecht, dan kan men hier moeielijk spreken van eene krachtige, doorgevoerde opheldering onder juiste, zelf bewuste leiding. Eigenaardig is verder het feit, dat waar de commandant van het 36e O. S. S. R. den vijand op hoogstens 6 compagnieën schat, Ssamssonov aan Stackelberg seint, dat het défilé ten 6 92

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 8