nkdedeelingen betreffende het Indisch beger x). Proefnemingen. 1. Noodration. 2. Veldkeuken. 774 Vermoedelijk zal ter vervanging van het bestaande noodration om schreven in de aflevering van April j 1., binnenkort een noodration worden ingevoerd, dat voor dadelijke consumptie geschikt is. Een dag- ration zal dan bestaan uit drie busjes geconserveerd vleesch of gehakt, elk a 60 gram, en 18 lunchbiscuits, verpakt in drie zakjes van waterdicht papier, elk inhoudende zes beschuiten. Het gewicht van een dergelijk dagration zal 800 gram bedragen, het volume 1435 cM3. Ter beoordeeling van de duurzaamheid van deze noodrations bij opbewaring in de tropen worden thans opleggingsproeven genomen. In verhand met de mededeeling, voorkomende in de aflevering van December 1911, dat proeven zouden worden genomen met lichte keu kenwagens, kan thans worden medegedeeld, dat bij den Artillerie Constructie Winkel te Soerabaia acht voertuigen worden vervaardigd, welke zijn bestemd om bij de aanstaande groote manoeuvres bij een der bataljons Infanterie te worden beproefd. De keukenwagen bestaat uit een onderstel van het model van de Japansche treinkar, waarop twee ketels zijn aangebracht. De achterketel is bestemd voor de rijstbereiding; hij is voorzien van een aan de achterzijde aangebrachte kraan en van een deksel, welke met vleugelmoeren waterdicht kan worden afgeslotenaan het deksel is een met ijzergaas afgesloten trechter aangebracht voor den afvoer van stoom, en om het overkoken van den vloeibaren inhoud te beletten. Het deksel is aan eene zijde met scharnieren aan den ketel bevestigd, en kan, geopend, als aanrechttafel dienst doen om daarop het vleesch te snijden. Aan den ketel is een vaste vuurhaard met dubbelen wand en open rooster aangebracht; de haarddeur bevindt zich aan de achterzijde van den wagen. De ketel is geheel bedekt met een laag asbest, welke is omsloten door eenen wand van dun gegalvaniseerd plaatijzer. Hij kan 9 stuks geperforeerde aluminium bussen, drie aan drie naast elkaar geplaatst, bevatten, elke bus inhoudende 2.4 KG. rauwe rijst, d.i. voor 12 man. De bussen zijn dan voor de helft met rauwe rijst gevuld. 1) Verstrekt door het Departement van Oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 92