Tactische Oefening op de kaart. 788 In beginsel zullen wij ons bepalen tot het optreden met troepenaf- deelingen, de sterkte van de gemengde brigade niet te boven gaande. Hoewel in den oorlog afdeelingen van dusdanige sterkte niet anders dan met de uitvoering van eene nevenopdracht belast zullen worden daar toch de Algemeene Bevelhebber op het beslissende punt zooveel mogelijk zijne troepen verzameld zal houden zoo bieden oefeningen, welke vallen binnen het gebied van den „Detacbementskrieg", het groote voordeel, dat hierbij de aanvoerder het best in de gelegenheid wordt gesteld, zelfstandig een besluit te nemen en in den ruimsten zin van het woord bet initiatief te ontwikkelen. Tevens kunnen dergelijke oefeningen er toe bijdragen, den kameraden met Krijgsschoolplannen eenige leiding bij hunne studiën te verschaffen. En ten slotte, laat ons niet uit het oog verliezen, dat ook de uitslag van eene nevenoperatie vaak van grooten invloed kan zijn op den loop van zaken op het beslissende punt. Wij zullen ons onthouden van het geven van algemeene wenken, waarop bij het nemen van een besluit en het uitvaardigen van bevelen dient te worden gelet. Bij het bespreken van de uitwerking der opdrachten zal zich hiertoe ruimschoots gelegenheid voordoen. Wie hieraan reeds dadelijk behoefte mocht gevoelen, worde intusschen verwezen naar onze voorschriften en naar den Isten Brief uit Griepen- kerls' „Taktische Unterrichtsbriefe". Eéne enkele aanhaling uit het bekende Lehnert's Handbueh für den Truppenführer vinde hier een plaats: Der Befehlserteilung geht die Entschlussfassung oder die Beuiteilung der Lage voraus. Ungesucht, folgerichtig, recht einfach, kurz. Gründliches hineindenken. Einzeichnen der beiderseitigen Truppen mit einigen Strichen in die Karte. Mehrmaliges Durchlesen der Befehle der Yorgesetzten Stelle, bzw. des Auftrags, sowie der etwa eingegangenen Nachrichten. Wenn man die Ansichten anderer hört, bleibe man doch selbstandig. Am besten Erwagung und Entschlussfassung allein, ohne sich durch Meinungsaus- serungen irre machen zu lassen. Jedenfalls bestimmter Entschluss. Tegenover den vijand zal de tijd, beschikbaar om zich een beeld van den toestand te vormen, een besluit te nemen, en dit in den vorm van bevelen uit te drukken, dikwijls zeer beperkt zijn. Slechts door veelvuldige oefening is het mogelijk, den daarvoor benoodigden tijd te bekorten zonder schade voor de wijze van uitvoering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 106