ff- flkdedeelingen omtrent de 3apansche Weermacht. Het Leger in den Rijksdag en in de pers,. Gedurende de 28ste zitting van den Rijksdag waren de toestanden in het Leger meermalen het onderwerp van be sprekingen, welke niet altijd geheim bleven, daar het kabinet- Saionji in dit opzicht minder autoritair optreedt dan het vorige kabinet- Katsura. Alzoo werden eenige belangwekkende bij zonderheden bekend, welke hieronder in het kort besproken worden. Evenals vorige jaren, werd ook dit jaar geklaagd over het bestaande stelsel van administratie, het z.g. ininkeiri-stelsel Om den tegenstanders een goed denkbeeld van het door hen bestreden stelsel te geven, noodigde het Ministerie van Oorlog een aantal hunner uit tot een bezoek aan het 1ste R. I. te Tokyo, waar hun de werking van het ininkeiri-stelsel zou worden verklaard. Den 6den Februari had dit bezoek plaats, waarbij de betrokken administratie- officieren, onder overleg ging van alle desbetreffende boeken en bescheiden, de noodige inlichtingen gaven. Uit deze inlichtingen bleek, dat per dag en per man voor voeding, kleeding, enz. te goed gedaan wordt 8,4 sen, terwijl uitgegeven wordt 8,1 sen. Het overblijvende geld wordt gebruikt tot aanschaffing van allerlei voorwerpen, welke tot gerief van den man kunnen strekken, tot verbe tering van de voeding gedurende groote oefeningen, tot het frankeeren van de brieven van de manschappen aan hunne familieleden en, hetgeen op zijn zachtst uitgedrukt hoogst zonderling mag heeten, tot het verkrijgen van aansluiting van de kazerne aan het telefoonnet, voor abonnement op de staats- 731 1 (Ie Kisartaal 1912.) 1) Elke zitting begint einde December en wordt einde Maart gesloten. 2) Zie »Over de verpleging van het Japansehe Leger" I. M. T. 1912 blz. 306 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 49