Juli 1912] Leger en Vloot moet aanstonds worden toegevoegd, dat de voorstanders van uitbreiding van het leger in Engeland kunnen wijzen op de gevaren, verbonden aan de onmiddellijke nabijheid van den vasten wal van Europa en die in Japan op de omstandigheid, dat een sterk leger noodig is voor de verdediging van het grondgebied van het Rijk op het vasteland. Soortgelijke argumenten kunnen echter voor versterking van het leger h. 1.1. niet worden aangevoerd, daar Neder- landsch-Indië op grooten afstand van de omringende Rijken en Koloniën ligt en uitsluitend bestaat uit eilanden, zoodat op pervlakkig beschouwd geen aanleiding zou bestaan om i. c. af te wijken van het algemeen als juist erkend beginsel, dat een eilandenrijk behoort te worden verdedigd door een vloot. „Oppervlakkig beschouwd", of juister gezegd van een zuiver militair standpunt en dus eenzijdig bezien, is de stel ling onaantastbaar, maar, aangezien het vraagstuk een veel zijdig karakter draagt, dient tevens te worden nagegaan, of de aanschaffing, het onderhoud en de bemanning van eene dergelijke vloot onze financieele en personeele draagkracht niet te boven gaan. Is Nederland met den steun van zijne Koloniën in staat voor de verdediging van deze laatste een vloot te onderhou den, die opgewassen is tegen die van de krachtigste maritieme mogendheid in Oost-Azië, dan maar ook dan alleen kan geen twijfel meer bestaan omtrent de vraag voor welk doel de voor de verdediging beschikbare gelden in hoofdzaak moeten worden besteed. Dan kan de vloot, wier sterkte hoofd zakelijk wordt bepaald door die van den eventueelen tegen stander, eene zekerheid van ons geheele bezit verschaffen, waartoe het Leger nimmer in staat zal zijn, omdat er niet aan valt te denken een legermacht in stand te houden, sterk genoeg om over de geheele uitgestrektheid van den Archipel vreemd geweld te keeren. Wij hopen dan ook van harte, dat de vorengenoemde Staatscommissie tot het besluit zal komen, dat Nederland in staat is door middel van een krachtige vloot zich het rustig 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 78