Vooruitgeschoüen Stellingen, 766 Juli 1912]. Van Alles Wat. Dc sluitschroef is kegelvormig, zooals bij het Skoda-stelsel. De aftrek-, veiligheids- en spaninrichting van het sluitstuk komen overigens met die van Schneider-Canet overeen. De slede is verbonden aan de stang van den remzuiger. De vloeistof in den remtoestel is glycerine, vermengd met water. Het voorbrengen geschiedt door middel van spiraalveeren. De panoramaopzet komt overeen met dien der veldartillerie. De ver deeling gaat tot 6500 M. Overigens kan de elevatie tot in 100ste deelen van graden gegeven worden. De horizontale hoekmeter laat eene nauwkeurigheid van 10000ste deelen van den cirkelomtrek toe. Het schild heeft eene dikte van ongeveer 3.5 m. M. Het wordt voor gedragen vervoer in tweeën gevouwen, niet in drieën, zooals tengevolge van eene vergissing eerst gemeld is. Hieronder volgen eenige getallenopgaven, welke niet op authentie ke gegevens, doch op schatting en mondelinge mededeelingen berusten. Zij worden dus onder voorbehoud gegeven. Gewicht van het in batterij staande stuk500 K.G. den vuurmond98 Lengte van het kanon14 a 15 kalibers. Spoorbreedte1 H. Aanvankelijke snelheid425 a 450 M. Gewicht van het projectiel5.5 Iv G. Maximum elevatie30 a 35°. declinatie10°. Zooals bekend is, vormt de vooruitgeschoven stelling bij de Fran- schen een hoofdpunt van hun infanterie-taktiek en zij zien veel heil in dezen gevechtsvormde vooruitgeschoven stelling is bijna onaf scheidelijk aan het begrip der verdediging verbonden. In andere staten is men eene andere meening toegedaan omtrent de waarde van het bezetten van voorgelegen punten. Punt 407 van het Duitsche exerci tie reglement voor de infanterie luidt: „Vooruitgeschoven stellingen hinderen licht het vuur uit de hoofdstelling en leiden meermalen tot gedeeltelijke nederlagen". Het logisch slot van dezen zin luidt dan „daarom make men zoo mogelijk slechts zelden gebruik van een vooruitgeschoven stelling". Deze algemeen verbreide zienswijze kan echter niet zonder meer worden aanvaard. Vooruitgeschoven stellingen, vooropgesteld dat ze ver genoeg naar voren liggen, hinde ren in geen enkel opzicht de hoofdstelling, temeer daar deze stellingen immers ontruimd zijn, wanneer de vijand den aanval op de hoofdstel ling begint. In dat geval kan toch niet worden ontkend, dat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 84