3. Veldbakovens. 4. Japansch papier voor tent-en ligmaterieel en voor verpakkingsmateriaal. Legering. 775 MeDEDEELINCtEN. [Juli 1912. In den ketel bevindt zich water tot ongeveer één d.M. beneden den bovenrand. Na ongeveer uur koken is de rijst gaar. De voorketel, bestemd voor de soepbereiding, bestaat uit een ketel met vuurhaard van gelijke constructie als de achterketel, behoudens dat de kraan aan de voorzijde en de deur van den haard op zijde zijn aangebracht. De rook wordt uit de vuurhaarden van beide ketels afgevoerd door middel van twee in één schoorsteen uitloopende pijpende schoorsteen is voorzien van eene schuif, ter regeling van den trek, en van eene kap met ijzergaas, teneinde het uitvallen van roet te voorkomen. De haarden worden gestookt met brandhout, dat in ijzeren mandjes tusschen de ketels, aan weerszijden van den schoorsteen aangebracht, wordt medegevoerd. De wagen wordt door twee paarden getrokken zoo noodig kan een derde paard worden aangespannen. Het gewicht zal, met inbegrip van de daarin te bereiden spijzen voor één maaltijd, ongeveer 450 KG. bedragen, terwijl dit gewicht wordt verminderd tot 425 KG. zoodra, nadat de rijst gaar is, het gebruikte water wordt verwijderd. De capaciteit van de ketels is voldoende voor de bereiding van één maaltijd (rijst met soep) voor j compagnie Infanterie of voor 1 eska dron cavalerie. De met een dergelijken keukenwagen te Soerabaia genomen voor- loopige proeven hebben gunstige resultaten opgeleverd. Ook zullen bij de a.s. groote manoeuvres veldbakovens in gebruik worden gesteld. (2 stuks voor elke brigade). Deze ovens komen, wat vorm en grootte betreft, nagenoeg overeen met den veldbakoven van eenvoudige constructie, met dien verstande, dat zij zijn gemonteerd op een ijzeren onderstel met wielen. De capaciteit van den oven is 100 broodjes per ovenvulling. Per etmaal kunnen 1200 broodjes worden bereid. Het gewicht van het geheele voertuig bedraagt 327 K.G. Gedurende de a.s. groote manoeuvres zullen met dat papier proeven worden genomen. Bij G. B van 19 Juni jl. no. 21 is onder nadere Kon. goedkeuring bepaald, dat het le. Depot. Bataljon instede van te Bandoeng tijdelijk te Buitenzorg zal zijn gelegerd.. Yerder werd bij dat besluit bepaald: le- dat het 21e Bataljon Inf. lijdelijk zal worden gelegerd te Willem I; 2e. dat, van af een nader door den Comdt. v. het Leger te bepalen datum, zullen worden gelegerd: het 6e Bataljon Infanterie te Gom- bong (1 compagnie te Tjilatjap) en 2 compagniëen van het 17e Batal jon Infanterie te Fort de Koek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 93