Sept. 1912.] Eene vergelijking tussohen de verovering en gelegen. De Atjehrivier is veel onbeduidender dan de Irra- waddy, doch daar zij niettemin voor den opvoer van vivres kon worden gebezigd, was het gewenscht de operatiebasis aan die rivier te vestigen, hoewel, gelet op den korten afstand van de kust tot den kraton, eene andere operatielijn ook zeer wel mogelijk was geweest. Met de Engelschen was het an ders gesteld. Zij waren bepaald aan de Irrawaddy als opera tielijn gebonden, omdat het vrijwel ondoenlijk is bij gebrek aan goede wegen een afstand van 600 Engelsche mijlen over land af te leggen. Wegenaanleg, oprichting van etappe posten met al de daaraan verbonden bezwaren zouden dan noodig zijn geweest; met het oog op het reeds ver gevorderde jaargetijde zou dan vermoedelijk het object voor het in vallen van den regentijd niet eens zijn bereikt. Yoor den opvoer van de geheele expeditionnaire macht, die intusschen versterkt was, waren echter geen vaartuigen beschikbaar, en men was derhalve gedwongen tot splitsing. Een deel zou per schip naar Prome gaan (moest dus Donabiu, de sterke stelling der Burmeezen, passeeren); een ander deel, dat voor 12 a 15 dagen vivres kon medevoeren, zou over land gaan, doch motst, met het oog op de verpleging, de verbinding onder houden met de Irrawaddyvloot, in de eerste plaats bij Dona biu. Ook zouden twee regimenten, aangewezen voor de ver overing van Bassein, trachten van daar Donabiu te bereiken, hetgeen, als gevolg van onvoldoende transportmiddelen, niet is gelukt. De beoogde samenwerking van de eerste twee colon nes mislukte, althans aanvankelijk, ook volkomen. De landcolonne, 13 Februari afgemarcheerd, bereikte 2 Maart Sarrawab, eene groote plaats, 30 mijlen x) boven Donabiu. 7 Maart werd uit de richting van laatstgenoemde plaats kanon gebulder gehoord en deelde de bevolking mede, dat Bandula was verslagen, hetgeen overeenstemde met eigen vermoedens, welke later bleken niet juist te zijn, daar de riviercolonne Ban dula niet had kunnen verdrijven. Als gevolg van dit mis- 912 1) De opgegeven afstand, ruim 48 K. M. lijkt wel wat groot, daar 7 Maart het kanongebulder bij Donabiu werd gehoord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14