Aug. 1912]. De reserve v/h. Ned -Ind. Leger. Bij de invoering moest een bruikbare vorm worden gevonden voor uitvoering van het beginsel van heffing van pradjoerits. Bij Gouvernements besluit van 17 April 1S55 La O. geheim werd een commissie benoemd met opdracht een bepaald advies uit te brengen over het door Zijne Excellentie den Commandant van het Leger ontworpen plan. Het rapport dier commissie, 14 Juni 1855 ingediend, spreekt afkeurend over het stelsel; ingevolge de opdracht, werd er bij aange boden: een ontwerp, tot het vinden der noodige troepen om het Indisch leger, bij een oorlog tegen een buitenlandschen vijand, op de vereischte sterkte te brengen, waarvan de korte inhoud hieronder volgt. De pradjoerits zouden in tijd van vrede bestemd worden tot het bezetten van forten en posten, het bewaken van geld kassen, pakhuizen enz., in tijd van oorlog zouden ze worden ingedeeld bij het leger. Op Java moesten worden opgericht 12| reservebataljons, waarbij zouden worden ingedeeld de Javanen van de drie garni zoensbataljons op Java, zoomede diegenen van de bestaande korpsen pradjoerits, die daartoe genegen waren. Voltalligma- king moest plaats hebben door vrijwilligers, die een verbintenis zouden aangaan voor zes jaren en zoo deze werving niet voldoen de opbracht, doorlichting. De pradjoerits zouden moeten worden ingedeeld in 3 klassen; de 1ste klasse zou omvatten degenen, die afkomstig zijn van de garnizoensbataljons en die reeds 6 jaar bij 't korps pradjoerits hadden gediend, terwijl tot de 2e klasse zouden behooren degenen, die nog geen 6 jaren onder de wapenen waren geweest. (Deze beide klassen zou den bestendig onder de wapenen zijn). De 3e klasse zou be staan uit het overig (2/3) gedeelte van de militie, welk deel niet onder de wapenen zou zijn, doch in tijd van oorlog zou worden opgeroepen. Officieren zouden worden ge trokken uit de geschikte Inlandsche officieren en onderoffi cieren van het leger en uit familieleden van Inland sche hoofden. Onderofficieren en korporaals zouden wor den getrokken uit de Inlandsche compagnieën van het le- 816

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 18