[Unitaire Telegrafie en Telefonie, In alle legers is de laatste jaren een streven merkbaar om de wisseling der berichten, zoowel op als buiten het gevechts- veld, tot eene zoo groot mogelijke volkomenheid te brengen. Daarbij is vooral waar te nemen geweest eene verbetering van de technische hulpmiddelen en wel de invoering van de ver plaatsbare en draagbare stations voor draadlooze telegrafie en de constructie van buitengewoon goede veldtelefonen. De tegen woordig in gebruik zijnde telefoontoestellen zijn zondereenig voorbehoud volkomen geschikt voor hunne bestemming: ze kunnen op de grootst voorkomende afstanden worden gebruikt, zijn zeer eenvoudig in de behandeling en bestand tegen ruw gebruik te velde. Wat de telegraaftoestellen aangaat, meest is de „klopper" in gebruik, waarbij de morseteekens op het gehoor worden waargenomen. Schijnbaar heeft men daarbij het nadeel, dat geen controle aanwezig is, doch de statistieken, aangehouden bij deDuitscheReichstelegraph en de ondervinding opgedaan bij de militaire telegrafisten, hebben aangetoond, dat juist bij het „sounderen" veel minder verminkingen voor komen dan bij het opnemen van den band. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat de telegrafist steeds op zijn papier kan blijven kijken, terwijl hij met het sc'nrijftoestel beurtelings naar band en formulier ziet en dus zijn aandacht moet verdee- len. Daarbij is de klopper veel gemakkelijker in de behandeling, minder gevoelig voor kleine storingen op den kabel en veel minder aan beschadiging onderhevig. Toch worden ook de z.g. morseschrijftoestellen nog gebruikt, daar waar een rustig bedrijf verzekerd is. Natuurlijk vereischt het „sounderen" eenige meerdere oefe ning, doch het is eene zeer animeerende bezigheid, waarbij het meerendeel der telegrafisten steeds er op uit is om het 799 I. M. T. 1912 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 1