Een en ander over gezamenl. Schietoefeningen. [Sept. 1912. steldeo, was de berekening van het vermoedelijk trefferpro cent en ook van het aantal kogels, dat de beide schijven moest doorboren, een hoogst geleerd werk. Nu is die berekening gemeen goed geworden niet alleen, doch de uitkomsten zijn voor allerlei gevallen al vooruit be rekend en neergelegd in tabellen in het aanhangsel van het Schiet voorschrift, zoodat men bij het bepalen van het ver moedelijk trefferprocent slechts er voor heeft te zorgen, dat de goede tabel wordt geraadpleegd. Die wijze van berekening is wèl gemakkelijk, maar niet in teressant, niet geestelijk hoogstaand; zij dwingt den rekenaar niet tot begrijpen; men kan haar ook zonder de zaak te begrij pen ten uitvoerbrengen. 't Wordt weer een ezelsbruggetje of machinaal werk, en het blijft voor minderen, voor Europee- sche onderofficieren zelfs, nog altijd een geheimzinnige zaak; wat er voornamelijk aan onbreekt„het spreekt niet". Dit laatste is natuurlijk; cijfers spreken altijd minder dan figuren, teekeningen of graphische voorstellingen. Om aan vorenbedoeld bezwaar tegemoet te komen, bied ik hierbij een wijze van trefferberekening aan, die meer voor de hand ligt en bovengenoemd euvel eenigszins vermijdt. 2 Ik wil namelijk de berekening van de waarde ver" mijden. Daar deze vorm de verhouding van de afmeting van het doel tot de spreiding in dezelfde richting aangeeft en dat verhoudingscijfer telkens een vast procent treffers vertegen woordigt, kan men ook voor S 50 een vast cijfer aannemen en de waarde Z wijzigen in verband met den afstand, waarop geschoten wordt en de schietvaardigheid van den troep; of minder wiskunstig en meer practisch uitgedrukt, men kan de afmetingen bepalen van het doel op een schaal, die afhankelijk is van de afstanden en de schietvaardigheid van den troep en overeenkomende met die, waarin de 50% spreiding is uitgedrukt. Duidelijker nog zal dit worden, wanneer men als volgt te werk gaat: Men vervaardigt een trefferbeeld, bij voorkeur van 100 scho ten, op een willekeurige schaal, doch van zoodanige afmeting, 921 o OU

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 23