Sept. 1912.] Een en ander over gezamenl. Schietoefeningen. dat het geheele beeld niet valt buiten de grenzen van een half vel model papier, dus niet meer dan 2 d. M. breed. Wenscht men thans na te gaan, hoeveel treffers een schijf van bepaalde grootte zal opvangen van de 100 schoten, die door een bepaald aantal schutters op een bepaalden afstand daarop worden afgegeven, dan teekent men een schijf op een schaal, welke vooraf berekend moet worden, snijdt de schijf uit, legt het raampje, waaruit de schijf is gesneden, op het trefferbeeld en telt hoeveel schoten in de uitgesneden ruimte vallen. Het ligt voor de hand, dat de wijze waarop men het beeld van de schijf op het trefferbeeld moet leggen, verband houdt met de plaats, waar het gemiddeld trefpunt ligt en dat deze derhalve van te voren door berekening moet worden bepaald. Het uitsnijden van het beeld van de schijf kan worden vermeden door de teekening van de schijf te vervaardigen op calqueerpapier; daar men echter niet altijd van dat papier bij de hand heeft, is het nog eenvoudiger, het trefierbeelcl te vervaardigen op goed doorschijnend calqueerpapier, zoodat het voldoende is, wanneer men de grenzen van de teekening der schijf door het trefferbeeld heenziet. Een dergelijk trefferbeeld is hier bijgevoegd; het is, met vergrooting der schaal, overgenomen uit het werk van van Pesch: Artilleriewetenschap „Het schieten", (fig. 1). Nu doet zich bij ons geweer het eigenaardige geval voor, dat de treffers van den enkeleD schutter een beeld vormen, waarvan de breedte op alle afstanden kleiner is dan de hoogte, terwijl bij het gezamenlijk vuur de breedtespreiding tot 500 M. kleiner, op dien afstand, gelijk aan, en daarboven grooter is dan de hoogtespreiding. Daar in bijgevoegd beeld breedte en hoogte gelijk zijn (2 d. M.), geeft het alleen voor den afstand van 500 M. het juiste beeld weer en wel opeen schaal van 1 op 18, daar wij op blz. 20 van het aanhangsel van het schietvoorschrift vinden voor de H. S5o en B. S 50 op 500 M.: 0.90 M. voor goede schutters. Wenscht men nu het vermoedelijk trefferprocent te weten, dat goede schutters op 500 M. op eenige schijf zullen verkrijgen, dan 922

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 24