Een en ander over gezamenl. Schietoefeningen. [Sept. 1912. Fig. 4 S.V. heeft een breedte van 25 mM.; door het trefferbeeld daarop te leggen, vindt men het procent treffers, dat een af- deeling slechte schutters daarop zal verkrijgen op 300 M., een afdeeling middelmatige op 390 M., een afdeeling goede op 580 M. En hiermede meen ik te kunnen volstaan, wat het geven van voorbeelden betreft. Door op de voorgestelde wijze te te werk te gaan, ontstaat van zelf bij den officier, belast met het houden der aanteekeningen bij de gezamenlijke schiet oefeningen 67 S.V.), de lust de bijzonderheden, welke van invloed kunnen zijn op het verkregen trefferprocent, met zorg aan te teekenen, b. v. door het min of meer dicht arceeren op de teekeningen van die deelen der schijven, die min of meer duidelijk zichtbaar zijn, zooals dat in fig. 3 op de twee linkerschijven is voorgesteld, met het doel om daarna het trefferbeeld daarop te leggen en na te gaan, in hoeverre die mindere zichtbaarheid van invloed is geweest op het opvan gen van treffers. Teekent bedoeld officier in een vooraf op de aangegeven schaal gereedgemaakt schetsje van de schijven aan, waar de treffers ongeveer gevallen zijn, dan zal hij, door naderhand het trefferbeeld daarop zóó te passen, dat ongeveer dezelfde aantallen schoten in elk der schijven valleD, ongeveer het gemiddeld trefpunt kunnen aangeven en daaruit kunnen be sluiten, of er, en zoo ja, welke afwijkingen zich in dat ge middeld trefpunt ten opzichte van het mikpunt voordoen en welke redenen daarvoor zijn op te geven: bv. windrichting en sterkte van den wind, zonnestand, mindere of meerdere mate van zichtbaarheid der schijven, enz. In hoeverre het, terwille van de trefkans, gewenscht is, meer dan één mikpunt aan te geven en hoe die mikpunten over het doel te verdeelen, valt ook door middel van het treffer beeld vóór den aanvang der oefening in een oogopslag uit te maken. Ook het na de oefening nauwkeurig opnemen van de ver schillende afstanden, waarop gevuurd is, vraagt door den invloed, die deze op de ligging der gemiddelde trefpunten uit- 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 29