Een en ander over gezamenl. Schietoefeningen. [Sept. 1912. uitspraak proefondervindelijk bewaarheid wordt, want men mag aannemen, dat men bij het opmaken van deze tabel gemiddelden heeft opgegeven; de vorm van het doel en van het mikpunt waarop, en de frontbreedte van den troep waardoor geschoten wordt, zullen daarop van invloed zijn. Om nu het opmaken van de tabel als hier bij overgelegd, door de officieren der compagnie, niet al te ingewikkeld te maken, verdient het aanbeveling het schietbeeld te doen schie ten, met het geweer op 500, met de karabijn op 250 M., en dan het verkleinde trefferbeeld te vervaardigen met gelijke hoogte- en breedtespreiding, ook wanneer die in werkelijkheid niet gelijk zijn. Zonder veel onnauwkeurigheid kan men, als ze niet gelijk zijn, de grootste afwijking wat inkrimpen, de kleinste evenveel' vergrooten, zoodat zij gelijk zijn. Hierbij doet zich echter dit belangrijke bezwaar betref fende het geweertrefferbeeld voor, dat het te groot zal wor den om het in zijn geheel op een schijf op te vaDgen, daar die minstens 4 M. hoog en breed zou moeten zijn (voor mid delmatige schutters 6 M. en voor slechte 8 M.); daarom kan men, als in dit bezwaar niet voorzien kan worden, het beeld op 200 M. schieten, waarbij met een schijf breed 3 M. en hoog 4 M. kan worden volstaan. Om dezelfde reden als boven, zou men het beeld moeten overnemen na zoonoodig inkrimping of uitbreiding der hoogte- en breedteafmeting tot de ver houding daarvan wordt als 45: 35(9:7) De waarden voor de tabel zullen in elk geval op nieuw berekend moeten wor den, door evenredige vergrooting of verkleining van de hierbij gegeven cijfers. Als mikpunt is het snijpunt van een goed zichtbare hori zontale en verticale lijn te verkiezen. Deze schijfbeelden zouden tevens kunnen dienen om een 929 (1) Het trefferbeeld voor het geweer voor den afstand van 500 M. heeft tot hoogte en breedte de dubbele H. S. van het beeld op 200 M nadat daarvan de verhouding van H. S. en B. S. tot 9/7 is gewijzigdteekent men daarna het trefferbeeld op een schaal van Vis, zooals door mij gedaan werd, zoo kan men dezelfde tabel benutten als hierbij is overgelegdwordt het beeld dan echter te groot, dan moet men een andere schaal kiezen en alle cijfers op nieuw berekenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 31