Aug. 1912]. Militaire telegrafie en telefonie. De telegraaftoestellen worden achter elkander in één lijn geschakeld. Hoogstens krijgen we dus 5 kantoren in eene verbinding (fig. 3). In geval echter vanuit één middelpunt meer dan twee verbindingen telegrafisch tot stand moeten worden gebracht, is het maximum aantal kantoren slechts 4. (fig. 4). Waar in fig. 3 .alle kantoren onderling en elk kantoor met alle andere tegelijk kan correspondeeren, kunnen in fig. 4 alleen met B en A2, C en D onderling seinen. Een bericht van D aan B wordt dus door A2 opgenomen en door Ax aan B verder geseind. Een toestel ware uit te sparen door de verbinding te maken- als in fig. 5, waarbij weer alle kantoren elkaar rechtstreeks kunnen bereiken, doch de mogelijkheid van het leggen dezer lijn hangt af van hst terrein tusschen BC en D. De kan toren kunnen uiterst lastig worden verplaatst en het uitleg gen gaat in elk geval veel langzamer. Schrijftoestellen en kloppers kunnen door elkaar gebruikt worden. Aan te bevelen is het, de kloppers op de minst gunstige plaatsen te gebruiken, daar ze beter tegen ruwe- behandeling kunnen en hunne bediening eenvoudig is. Telefonen worden parallel geschakeld, d.w.z. van eenelijn wordt eene aftakking gemaakt via de telefoon naar de aarde. Bij de 3 toestellen van de veldtelegraafbrigades komt dit, wat betreft het aantal verbindingen, op hetzelfde neer als de schakeling achter elkaar (fig 6). Voor de telefonen is beschik baar alle kabel di40 K. M. Fig. 7 geeft een voorbeeld van schakeling van alle toestellen der brigade. De telefonen universaaltoestellen van deze afdeeling zijn de eenige, die van een belinrichting zijn voorzien en dus op het permanente telefoonnet kunnen worden geschakeld in verbinding met de civiele telefoonkantoren. De snelheid, waarmede telegraafkabel gelegd wordt, is in zeer gunstige gevallen goede wegen, geen bebouwde kommen 4 K.M. per uur. In minder gunstige omstandigheden 3 K. en in bebouwde kommen 2 K. M. Het oprollen geschiedt vrij vlug: 4 K. M. per uur is heel goed mogelijk-. Èn bij het 802

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 4