De reserve v/h. Ned.-Ind. Leger. [Aug. 1912. politie. Door in dat geval politie aan te werven, is men er dan echter niet zooveel slechter aan toe dan onder de tegen woordige omstandigheden. Voor het bewaren van orde en rust in oorlogstijd is de huidige politie niet in staat; brak nu een oorlog uit en ontstond er gisting onder de Javanen, dan zouden bij den bestaanden toestand afdeelingen van het leger evengoed noodig zijn als wanneer, zooals door mij wordt gewenscht, in oorlogstijd de politie moet worden uit geoefend door nieuw aangeworven korpsen. Bovendien kan nog beschikt worden over de weerbaarheidskorpsen. De van Java afkomstige Inlandsche militairen mogen ge durende hun reservetijd Java niet verlaten. Het zal, vooral in den beginne, lastig zijn op deze bepa ling eene behoorlijke controle uit te oefenen. Bij het ver laten van den dienst moet de man opgeven, waar hij zich wenscht te vestigen. Bepaalt men nu, dat het gagement alleen in een bepaalde plaats, gelegen zoo dicht mogelijk bij de plaats van vestiging, betaalbaar is en dat tot wijzi ging toestemming noodig is en houden de uitbetalende amb tenaren lijsten aan van hen, die tot hun gagementsraijon behooren, dan bestaat m. i. reeds een vrij nauwkeurige con trole. Wel is het dan nog mogelijk, dat een tijdelijk afwezi ge zijn gagement door een ander laat innen, doch door, even als in Nederland geschiedt bij gepensionneerden, een attesta tie de vita te eischen, af te geven door een van de Inland sche hoofden, zou ook dit bezwaar uit den weg zijn geruimd. Oppervlakkig beschouwd, zal men zeggen, dat aan de ver andering van de gagementsbepalingen enorme kosten zullen zijn verbonden. Niets is echter minder waar, hetgeen uit onderstaande begrooting moge blijken. Jaarlijks zouden meer moeten worden aangeworven 2454 1924=530 man (106 Amboineezen en 424 Inlanders). Voor aanbrenggelden en engagementspremiën zal daarom meer benoodigd zijn f 65.000. voor gagementen ongeveer 849

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 51