Tactisch gebruik uan mitrailleurs, In de laatste jaren is een vrij omvangrijke literatuur ont staan over den mitrailleur, waarin deze zoowel uit een tech nisch als uit een tactisch oogpunt wordt beschouwd. Dat eerst sedert korten tijd de belangstelling in dit wapen is gewekt, ofschoon het reeds in 1870 op de slagvelden ver scheen, vindt zijn reden daarin, dat het machinegeweer in zijn oorspronkelijken vorm als mitrailleuse (een werkelijk schrootkanon) niet beantwoordde aan de hooge verwachtin gen, welke de uitvinders, de Franschen, er van hadden gekoes terd. Eerst na de uitvinding van Hiram Stevens Maxim om den terugstoot te benutten tot het herladen en afvuren van het wapen, kreeg het machinegeweer eene zoodanige vol maaktheid, dat het krijgsbruikbaar werd. Dat het zoo deugdelijk Maxim geweer nochtans in den loop der jaren niet meer op den voorgrond trad, is n. m. m. daar aan toe te schrijven, dat bij de eenige gelegenheid, welke zich voordeed om daarmede ervaring op te doen, n. 1. in den Transvaalschen oorlog, een verkeerd gebruik van dat wapen werd gemaakt, terwijl bovendien de dunne langgerekte liniën, waarin de Boeren meestal streden, geen voor den mitrailleur geëigende doelen opleverden. Wel was in den oorlog tegen de Derwischen de moordda dige werking van het machinegeweer gebleken, maar het tactisch gebruik was bier zeer eenvoudig: de dichte drommen dolzinnig aanstormende Derwischen werden gemakkelijk weg gevaagd door het vuur der Maxims. Eerst in den Russisch-Japanschen oorlog trad de bijzondere waarde van het machinegeweer voor den modernen krijg in het licht; beide partijen vermeerderden tijdens den oorlog het aantal mitrailleurs, tengevolge waarvan zij in de gelegenheid waren zich rekenschap te geven van het meest doelmatig gebruik. 852

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 54