Sept. 1912.] Korte medèdeelingen. 954 Om nu het beste gebruik van hunne bijzondere eigenschappen te maken, zal men op het volgende bedacht moeten zijn: 1 Onder gunstige omstandigheden zullen zij zich meer en meer inspannen en al hunne krachten, al hunne vermogens in werking bren gen, om het doel te bereiken. Daarentegen zulDn zij ingeval van te genspoed hun ondernemingsgeest en voortvarendheid weldra verliezen. Derhalve moet tot elkc-n prijs worden vermeden, dat zij tot oene lijdelijke houding worden gedwongen, rn.a.w. zij moeten steeds voor het offensief en nimmer tot het defensief worden gebruikt. "Wanneer een zenuwachtig persoon tot eene lijdelijke houding ge dwongen is, haalt hij zich allerlei dingen in het hoofd, die niet bestaan verkeert hij daarbij in gevaar, dan ontstaan bij hem allicht waan voorstellingen, welke op het ergste, op eene paniek kunnen uitloopen. Men moet den Japanners dwingen hunne aandacht tot slechts één onderwerp te bepalen, door hun eene zekere afleiding te verschaffen. Ook dit pleit er voor hen uitsluitend voor aanvallende oudernemingen te gebruiken. 2. De Japanner verlangt succes, zoodra hij zich tot iets aangezet heeft. Zijn geest duurt niet lang. Het komt er dus op aan, den korten tijd, dat hij in de goede stemming is, zoo goed mogelijk te gebruiken. 3. De Japanners houden van verandering; altijd hetzelfde ver veelt hen spoedig. Daardoor kan het voorkomen, dat eene goede, door lange ondervinding beproefde methode, welke echter eeuwig en altijd wordt toegepast, met hen minder succes heeft dan een buiten het ge wone gaande, hoewel minder goede handelwijze. Indien het voorgaande goed begrepen is, zal het duidelijk zijn waarom het infanteriereglement zoo den nadruk legt op het offensief. Natuurlijk is de noodzakelijkheid en het vermogen om aan te vallen geen monopolie der Japanners, maar het is duidelijk, dat de karakter trekken als de boven beschrevene de Japanners er meer geschikt voor maken dan eenig ander volk. Bovendien heeft ons volk sedert onheug lijke tijden de geschiedenis met voorbeelden van aanvallen versierd. Het trad altijd aanvallend op en heeft zich nimmer lijdelijk gedra gen. De aanvallende vechtwijze is immer de vechtwijze bij uitnemend heid in Japan geweest; met het blanke wapen ging de Japanner zijn vijand te lijf en het gebruik van die wapens was voor ons volk zoo karakteristiek geworden, dat, waar een Japansch krijgsman met zijn zwaard of lans vooruitging, elke vijand hem uit den weg ging. In het midden latende, of hetgeen de schrijver omtrent het Ja- pansche volkskarakter mededeelt, werkelijk invloed op de samenstel ling van het infanteriereglement heeft gehad en of dit werkelijk eenige oorspronkelijke Japansche opvattingen huldigt, meen ik de volgende kantteekeningen te kunnen maken. Hetgeen schrijver ODder I opmerkt, strekt klaarblijkelijk om de meerderheid van het Japansche boven alle andere volken in het licht te stellen, hetgeen van zelf tot offensief optreden in oorlogstijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 56