Sept. 1912.] Korte mededeelingen. De reeruisering in de Franstfie Koloniën in 1911. Zandzakken in den Deld-oorlog. 956 De afgevaardigden wezen op de groote emotie door het decreet in Algerië teweeg gebracht, emotie, die niet zonder gevaar is als niet bijtijds wordt tegemoet gekomen aan de rechtmatige bedeukingen, die er tegen worden geopperd. De minister Poinearé zeide tot de commissie, dat zij gelijk had vertrouwen te stellen in het gevoel van rechtvaardigheid en edelmoe digheid van de regeering en van de volksvertegenwoordiging der Republiek. Hij zou de uitgedrukte wenschen met de grootste welwil lendheid onderzoeken. lntusschen blijkt wel, dat de voorstelling bij het uitvaardigen van het decreet gegeven, als zou voorafgaand overleg voldoende gerust stelling hebben geschonken, dat de dienstplicht op geen tegenkanting van beteelcenis zou stuiten, op een te zwakken grond van optimisme berustte. {Kol. Weekblad.) Voor het eerst zijn officiëele cijfers gepubliceerd over de uitkomsten van den opsrelegden dienstplicht voor jonge mannen van Fransche nationaliteit in de koloniën. Het getal der ingeschrevenen bedroeg in 1911: 3795, aldus verdeeld: Martinique 1474; Guadeloupe 1469; Guyana 156; St. Pierre en Miquelon 58; Madagaskar 149; Annam en Tonkin 55; Cochinchina en Cambodja 198West-Afrika 100Hieuw Caledonië 136. Hiervan werden 3134 geschikt verklaard voor den gewapenden dienst of de hulpdiensten, hetgeen een niet te versmaden contingent vormt. {Kol. Weekblad.) (Uittreksel uit een opstel in bet (lljenerm 3ournuI). De laatste oorlog heeft de groote waarde van zandzakken aangetoond, niet alleen in den vesting-, maar ook in den veld-oorlog en zoowel bij den aanval als bij de verdediging. De Japanners maakten in den veldoorlog algemeen gebruik van zandzakken1). Op marsch droegen zij ze gerold in den veldzak of in den patroontasch. Op het gevechtsveld vulden zij ze dadelijk met het een of andere materiaal. Met gras of struiken gevuld, dienen de zandzakken als masker en dus als beschutting tegen artillerievuur. Met aard9 gevuld, boden zij voldoende berscherming tegen granaatkartetskogels; tegen geweerkogels waren er 2 a 3 noodig. Achter zandzakken gedekt, schoten de soldaten veel beter dan anders, deels daar ze zich veiliger gevoelden, deels omdat ze opgelegd schoten. In het bivak diende de zandzak, met stroo gevuld, vaak als hoofdkussen. 1) Japansche zandzakken waren kliakikleurig, terwijl de onze bont zijn, wat minder goed is. Zulke zandzakken zijn eerder een goede schijf voor den vijand dan een masker of dekking voor de schutters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58