Ouerzicfif con eenige Tijdschriften, Mavors 1912 No. 7. De Luit-Kolonel der artillerie W. Vosmaer geeft den lezers van Mavors een beknopte, populaire schets, getiteld „Hoe vestingartillerie optreedt". De Kapitein W. E. van Dam van Isselt vervolgt zijn studie „Een nationaal verdedigingsmiddel" waarvan thans, zooals ook reeds in het vorig nummer werd vermeld, de nadeelen, welke aan militaire onder waterzettingen kleven, worden behaudeld. S. geeft daarbij een historisch overzicht van het ontstaan en het gebruik der Oude- en Nieuwe Holland- sche Waterlinie. Als zwak punt der laatstgenoemde linie wordt in het bijzonder genoemd de omstandigheid, dat de krachtigste inlaatmiddelen al vrij spoedig in handen van den aanvaller zullen gerakeu. Het opstel van luitenant Keppel Hesselink „Een en ander over het ge vecht in de duisternis" werd eveneens reeds vroeger vermeld. Toegelicht door eenige schetsen wordt in het laatste gedeelte van dit opstel thans aangegeven, op welke wijze de aanvaller zijn nachtelijke onderneming uitvoert. S. geeft hierbij in details aan, hoe de aanvalstroepen in de op 200 M. voor de verdedigende stelling gelegen stormsteliing worden gebracht. O. a. vinden we daarbij vermeld, dat op het moment als het zoeklicht van den verdediger de aanvalstroepen zal belichten, de aanvaller dit ver hindert, door met zijn eigen zoeklicht flankeerend vóór langs zijn eigen colonnes te werken. En aangezien laatstgenoemd licht verondersteld wordt krachtiger te zijn dan dat van den verdediger, blijven de waar nemingspogingen van dezen zonder succes. Op deze wijze rukken de aanvalscolonnes voorwaarts achter een gordijn vanliclit. De aanval mislukt, de aanvalstroepen vloeien terug en worden op -t- 600 M. van de stelling tot staan gebracht, waar de troepen zich ingraven. Toch is er met de onderneming wel wat gewonnen, zegt S., want men is nu tot op den werkzamen vuurafstand genaderd, en dat zou overdag groote offers gekost hebben. Toch zeker niet zulke groote offers als de afgeslagen nachtelijke aanval, zouden we willen opmerken. 964

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 66