Tactische Oefening op de kaart. [Aug. 1912. 8. Algemeene Reserve. 1 sectie bewaakt de brug genoemd onder 7. B secties in Kg. Bantarmoentjang 3. 1 Comp. 1/2 sectie) in Kg. Tjibatoe 1. Gemeenschap naar de vakken verbe teren. 9. Geneeskundige Dienst. Hulpverbandplaats voor te bereiden in Kg. Eretan. 10. Algemeene Trein in marschcolon- ne op het rijpad Eretan Tjigerdji, front naar het N., hoofd nabij den grooten weg. 11. Ik bevind mij op den G. Bongkolc, De Detachementscommandant, A. Kolonel. Mandeling in uittreksel aan Cten lVde en IXde Batn, Art., Genie, Mitr., Schriftelijk in uittreksel per ordonnans aan Cten Cav. en le Munitiecolonne, en Chef Arts Det. Te 9.30 v.m. schriftelijk aan bovengenoemde Autori teiten, en afschrift aan den Divisie Ct. De eerste wijze van uitgifte van dit bevel is een gevolg van het streven van den Det. Ct., zoo spoedig mogelijk, de aangewezen plaatsen te doen innemen. Ten einde evenwel de onderbevelhebbers in staat te stellen, het geheel te overzien, is het zeer gewenscht deze par- tieele bevelen ten spoedigste door een bevel voor het geheel te doen volgen. Het vermenigvuldigen van een bevel brengt echter in Indië zijne eigenaardige bezwaren mede. In Nederland ziet men gewoonlijk Stafofficieren en Adjudanten voorzien van een hectograaf, welke in de kaartentasch wordt medegevoerd. Hierdoor is de bevelhebber steeds is staat zijne bevelen in korten tijd te doen vermenigvuldigen. In Indië is evenwel dit middel niet toe te passen, daar tengevolge van de hooge temperatuur de gelatineplaten weldra onbruikbaar zouden zijn. Nu zou hierin voorzien kunnen worden door aan eenige ordonnansen het bevel te dicteeren met behulp van overdrukpapier zijn dan spoedig een aantal exemplaren beschikbaar. Het mag echter betwijfeld worden, of onzen tegenwoordigen ordonnansen deze taak kan worden opgedragen. 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 87