893 Uit de Pers. [Aug. 912. bewapening opgewassen en in het 5 jarig tijdperk van den G. G. van Heutsz, die als krijgsman de groote verdienste heeft gehad, het moreel van het leger in den strijd tegen den I. V, tot eene haast onbegrij pelijke hoogte op te voeren, heeft men het ongekende feit zien gebeu ren, dat met datzelfde zwakke leger, welks getalsterkte met geen man netje vermeerderd werd, uitgestrektheden van honderden G. M. bij ons bezit werden gevoegd. Eerst in 1910 is Nederland in het daadwerkelijk bezit van den In- dischen Archipel en met rechtmatigen trots mogen wij op dat bezit neerzien. Nu het touristenverkeer ook Indië in zijne reisrouten heeft opgeno men, zien wij jaarlijks den stroom van vreemdelingen toenemen, die Java met verbaasde oogen aanstaren. Allen zonder onderscheid geven zij er hunne verbazing over te kennen, dat daar tusschen Azië en Australië een eilandengroep ligt, tot dusverre slechts vaag bekend, doch die niettemin kan gelden als een „Musterland für Cultur und koloni- al Politik". De oogen van het buitenland zijn geopend geworden door de recla me van het Touristenbureau en begeerige blikken worden geworpen op deze rijke landen, die een winstgevend gebied vormen voor plaat sing van kapitaal, dat zoekt naar arbeidsvelden. Hoelang zal Indië onder die omstandigheden dan nog Nederlandsch blij ven Ook in de vorige eeuw doemde af en toe het B. V.-spook op voor enkele, in de toekomst ziende koloniale bewindsmannen, maar de tijden waren toen blijkbaar nog niet rijp voor het scheppen van een op goe de gronden rustend defensiestelsel. Wat er toen onder den indruk van vrees tot stand kwam, waren op verre nog geen afdoende maatregelen. In de dertiger jaren meende men genoeg te hetiben gedaan, door Java te overstrooien met zware, steenen citadelseerbiedwaardige bouwwer ken, die voor het meerendeel nog bestaan, doch reeds lang hun plaats hebber, verloren in de rij van verdedigbare sterkten. In de tachtiger jaren kwam de B. V. opnieuw aan de orde en hoe wel sedert commissiën op commissiën werden benoemd en bergen pa pier werden vol geschreven met allerlei strategische, tactische en tech nische beschouwingen afdalende tot in de kleinste bijzonderheden, ge beurde er toch eigenlijk nog niets, totdat de Regeering in het moe derland door de benoeming van den G. G. Rooseboom deed, alsof het nu eindelijk ernst zou worden met de verdediging van Indië, ware het niet, dat van stonde af aan de financieele middelen zóó karig werden toegemeten, dat niemand in staat zou zijn geweest, daarme de iets van waarde tot stand te brengen. De G. G. zelf was de eerste om te bekennen, dat zijn defensiemiddelen eigenlijk maar kinderspel waren en toch drijft ons koloniaal bezit ook thans nog geheel op het zuinige, bij zijn geboorte reeds mismaakte stelsel Rooseboom. Tal van opvolgende legerkommandanten hebben ellenlange vertoo- gen geleverd over het onhoudbare van dien toestand. Met stukjes en brokjes moesten aan de volksvertegenwoordiging, die op het stuk van

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 95