Uit de Pees. [Aug. 1912. 897 staalkaart van lapmiddeltjes, die verschillende legercommandanten aan de Kamer hebben kunnen ontfutselen. Het eenige wat alzoo de defensiecommissie zal hebben te doen, is het volgende 1°. de organisatie vaststellen van een Indische vloot van torpedoboo ten en onderzeeërs, betaald ten laste van de Indische begrooting; 2°. overwegen of Soerabaja als marinebasis voldoende is, zoo niet, waar en boe moet dan een tweede oorlogshaven worden gebouwd; 3°. van het leger maken een moderne strijdmacht van voldoende gevechtswaarde, bestaande uit georganiseerde hoogere troepen verbanden en daarachter een oorlogsreserve, waartoe een mili:ie onder de Euro peanen en inlanders onvermijdelijk zal blijken. Om de gedachten te bepalen, willen we in een paar grove trekken aangeven, hoe wij ons het leger op Java bij den aanvang van het jaar 1915 voorstellen: het veldleger, bestaande uit: het hoofdwartier te Bandoeng, 3 divisiën, 1 luchtvaartafdeeling, 1 afdeeling voor draadlooze telegrafie, en 1 eskadron ordonnansen. Elke divisie bestaat uit 3 regimenten infanterie, van 4 bataljons, elk bataljon van 4 compagnieën op mobilisatie-sterkte van 200 ge weren, 1 compagnie wielrijders, 1 compagnie mitrailleurs, 1 regiment cavalerie van 4 eskadrons, 1 regiment artillerie, bestaande uit 3 veld- en 2 bergbatterijen, 1 compagnie pioniers, 1 compagnie hospitaalsoldaten, gevechtstreinen, bagagetreinen, en algemeene treinen voor munitie, intendance en geneeskundigen dienst. Behalve dit veldleger komen op Java nog: 1 regiment vesting-in- fanterie, 2 regimenten vesting-artillerie, 1 hoogere krijgsschool, 1 officiersschool, benevens tal van neveninrichtingen, waarvan de opsomming hier achterwege kan blijven. Is deze organisatie in het leven geroepen, dan zal de infanterie op Java in ronde cijfers een oorlogssterkte hebben van 32.000 man, ter wijl het geheele veldleger er ongeveer uitziet als een Duitsch legerkorps. Ik hoor ze al brommen: dat zal geld kosten. Natuurlijk zal het dat, niets om niet, en ook in de 20e eeuw is het nog steeds waar: zonder geld geen Zwitsers!

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 99