Militaire telegrafie en telefonie. [Aug. 1912. waardoor eene verandering der stroomsterkte plaats heeft. Een kabel over een afstand van bv. 4. M. om de telefoonlijn gedraaid en verbonden aan het afluisterende toestel, dat met den anderen knop aan de aarde is gezet, neemt uitstekend alle gesprekken over, zonder iets aan het plaats vindende op de hoofdlijn te veranderen (inductie). Bij telefonen gaat het opvangen dus zeer goed mits de- geen, die luistert, de taal van het gesprokene voldoende ver staat om het gesprokene op te schrijven. Gunstige toestanden als indertijd in Zuid-Afrika, waar beide tegenstanders een zelfde taal machtig waren, zijn in dit opzicht hooge uitzon dering. Meer dan bij steeds in beweging zijnde aanvalstroepen, zul len telegraaf en telefoon toepassing vinden bij den verdedi ger en tot onderlinge verbinding van de verschillende bivaks. Hieruit volgt direct, dat bij manoeuvres, en in meerdere mate nog bij oefeningen op kleiner schaal, waar uit den aard der zaak door gebrek aan tijd de verschillende handelingen zich in het algemeen veel vlugger afspelen dan in de werkelijk heid, de taak der telegraaf- en telefoonafdeelingtm zeer ver zwaard wordt en meestal niet die resultaten worden verkregen, welke men zich voorstelt. Bij de groote manoeuvres bij Tomo in 1911 kwam het meer dan eens voor, dat een telefoonlijn gereed kwam, nadat de te verbinden troepenafdeeling al weer van plaats was ver anderd. Yan Kadipaten werden twee telefoonlijnen gelegd, grooten- deels blank draad, één over eene lengte van 10 K. M. in de richting van Soemedang met een zijtak van 3. K. M.\ één in de richting van Darmaivangi. Toen de lijnen gereed waren, bleek de lijn naar Soemedang rijkelijk lang, die Daar Darma- wangi veel te kort, waarop het bevel gegeven werd aan den telefonist te Kadipaten: „Neem 2 paal van den weg naai Soe- medang weer op en verleng er de richting Darmaioangi mee. Deze opdracht zou 7 uur geduurd hebben, ware zij uitge voerd geworden; bovendien was de cavaleriedraad op tal van 80?

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 9