Korte mededeeltngen. Spionneeren in 3apan en Australië, [Sept. 19] 2. plaatsen. Deze is in enkele garnizoenen nog zoo gering (1.20 M.— 1.40 M.), dat bij de tegenwoordige taille der Australische paarden de maximum hoogte is n.l. geleidelijk gestegen van 1.45 M. tot 158 M. een behoorlijke rustige ligging der dieren niet overal is verzekerd. Bovendien, en dit geldt voornamelijk voor warme klimaten, kan door het dicht op elkander staan der paarden de afkoeling na den dienst niet zoo goed geschieden, als dit wel wenschelijk is. Dat een kleinere ruimte tusschen de paarden, dan die bij de regle mentaire breedte (1.60 M.) der standplaatsen, van ongunstigen invloed is op het spoedig herkrijgen van de normale lichaamstemperatuur der van den dienst thuis gekomen dieren, zal eenieder begrijpelijk zijn, die zich herinnert, hoe onbehagelijk warm men zich gevoelt op ver gaderingen of voorstellingen, zelfs in de open lucht, wanneer men wat dicht op elkander moet staan of zitten. Door eene verbreeding der standplaatsen van 1.40 M. tot 1.60 M. wordt de invloed van de uitstralende warmte van de dieren reeds met -4- 1/3 verminderd, zoodat ook in verband met de gevallen van oververhitting (Hitzschlag) de breedte der standplaatsen onze volle belangstelling verdient. v d B. Een parallel en een contrast). Eenige dagen geleden werd vermeld, dat de politie te Moji, klaarblijke lijk op aanwijging vaneen koelie, die naar het schijnt instructies had om als spion op te treden, zich aan boord van een in de haven liggend Duitsch schip begaf en bij onderzoek twee foto's ontdekte, welke waren verborgen in de hut van den eersten officier. Op een der negatieven stonden twee personen van de bemanning, terwijl het andere een opname was van een landschap, gelegen bin nen de strategische zóne. Deze aangelegenheid werd ter kennis van de autoriteiten gebracht, waarop een procureur zich aand boord begaf om den eersten officier, die zich inmiddels niet van boord mocht begeven, in verhoor te nemen. Daar dergelijke dingen in Japan voortdurend plaats vinden, is het niet te verwonderen, dat men in vergelijking treedt met de aan Japan ners in het buitenland toegestane vrijheid van beweging. Zoo publiceert de „Sydney Bulletin" b. v. een artikel onderteekend „Locust", waarin wordt gewezen op de te Sydney aan de leden der Ja- pansche Zuidpool-expeditie toegestane bewegingsvrijheid, waarmede het gebeurde te Moji wordt vergeleken. Het is onnoodig te verklaren, dat we niet gelooven, dat de Zuidpool-expeditie een ander doel had dan om te ex- ploreeren, maar als een vreemd schip zóó was opgetreden in de Japansche wateren, dan zou het zeer onaangename gevolgen hebben ondervonden. Locust, zoo zegt de „Sydney Bu'letin", spreekt woorden van waarheid. „De onschuldige, kleine Japansche ontdekkingsreizigers, die langs „Parsley Bay en Sydney naar de Zuidpool gingen, verbleven te Sydney 959

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61