Artillerie. Wetenschappelijke expedities naar Zuid-Ilieuin-Guinea. Mededeelingen betreffende het Ind. Leger. [Aug. 1912. Het meivuurberg geschut. Door de firma Ehrhardt zijn voor de vergelijkende beproeving uitge zonden een zwaar kanon van 7.5 c. M. L/19 en een licht kanon van 7.5 c. M. L/16. Losse schoten uit het veldgeschut. Bij het gebruik van losse schoten is een ernstige detonatie voorgekomen in een kanon van 7.5 c. M. vd. waardoor de vuurmond belangrijk werd beschadigd. Het gebruik van het in die patronen gebezigde nitroglycerinekruit No. 6 (zeegraskruit) is daarom t. n. o. verboden. Teneinde zoo spoedig mogelijk in de behoefte aan losse schoten bij de manoeuvres te voorzien, is telegrafisch om toezending uit Europa verzocht van losse patronen van de firma Krupp. 1. In den loop van de maand Augustus zal van Soerabaja vertrek ken een door het Indisch comité voor wetenschappelijke onderzoekin gen, in samenwerking met de Treub-maatschappij, voorbereide en door de Regeering gesteunde expeditie naar Z. N. Guinea. Het doel van de expeditie is de voortzetting van het wetenschappe lijk onderzoek boven de hoogte van 2300 M., waarop dit bij de vorige (Lorentz) expeditie werd gestaakt, terwijl het aan den leider is over gelaten om, zoo de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, eene ver kenning te maken in de richting van de Idenburg rivier. De samenstelling der expeditie is als volgt: Leider: de kapitein van den topografischen dienst A. Franssen Herder schee, tevens voor de topografie en de ethnografie LedenDr P. F. Hubrecht, geoloog bij het mijnwezen, voor de ge ologie en de meteorologie. Dr. A. Pulle, lector aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, voor de botanie Off. van gezondheid 2e klasse G. Versteeg; voor de zoölogie en de anthropologic de inlandsche arts Sitanah. Aan de expeditie is toegevoegd een dekkingsdetachement ter sterkte van 1 luitenant, (le Iuitenant-aaj. L. A Snell), 1 adj. O. O. kwartiermeester, 4 Eur. sergeanten, 2 Inl. 2 korporaals, 34 fuseliers, 2 soldaten-ziekenverplegers, 1 onderofficier- opnemer, benevens 40 dwangarbeiders (w. o. 2 mandoers). (1) De 3e Nederlandsche wetenschappelijke expeditie naar dit gebied. 871

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73