Sept. 1912.] Tactische oefening op de kaart. Samenstelling Achtertroep. 2 Cotnpn. en Staf Geneesk. Sectie IVde Batn. Mitrailleurs en I sectie Inf. IXde Batn. op den G. Karang. 1 sectie Inf. IXde Batn. bij de brug over de Tji Tjatih. Cavalerie éde Esk. Genie 1 sectie. 1. De staart der Divisie is paal 72 gepasseerd. Mijn Detachement zal als Achterhoede volgen. 2. De Achtertroep onder Uwe bevelen beschermt den afmarsch der overige troepen en zal daarachter volgen. De Achterhoede Ct., A. Kolonel. Het spreekt wel van zelf, dat onder deze omstandigheden van het uitgeven van een bevel voor het geheel geen sprake kan zijn. Het is slechts zaak te zorgen, dat alle onderdeelen zoo spoedig mogelijk van bevelen worden voorzien. Aan de Cten van het Linker Yak en van de Artillerie zullen de bevelen mondeling zijn verstrekt of gedicteerd, naar de andere onder deelen zijn zij schriftelijk per ordonnans of wielrijder toegezonden. Men zij echter steeds op een zuinig gebruik van ordonnansen (en wielrijders) bedacht. Zelfs bij vredesoeleningen duurt het vaak geruimen tijd voor men de uitgezonden ondonnansen terugziet, als zij ten minste terug- keeren. De uitgevaardigde bevelen geven aanleiding tot de volgende opmer kingen. Met uitzondering van den Ct. van het Linker Yak, die nu als Ct. van den Achtertroep optreedt, is er niemand bekend met de voornemens van den Detachements Ct. In verband met den geringen beschikbaren tijd was dit i.e. onver mijdelijk. Bovendien heeft de Det. Ct. toch nog gelegenheid in het voorbijrijden zijne onderbevelhebbers met een enkel woord van zijne plannen op de hoogte te stellen. De Ct. van den Achtertroep heeft, behalve de 2 Compn van zijn eigen Batn en de detachementen van andere wapens, ook nog 2 secties van het IXde Batn. onder zijne bevelen. Ook dit was niet te vermijden, wilde men niet tot tijdroovende troepenverplaatsingen zijne toevlucht nemen. Indien zooals hier werd aangenomen de Bataljons naast elkander in het gevecht werden gebracht, zal gewoonlijk eene dergelijke ver menging der tactische verbanden bij een terugtocht onder het bereik van den vijand onvermijdelijk zijn. Toch kan daarom deze verdeeling der troepen over de stelling niet verkeerd worden geacht, want, aan gezien hier in beginsel eeno passieve verdediging werd beoogd, en dus reeds vrij spoedig een groot deel der troepen kon worden in gezet, bood de aanwijzing: van de beide Hoofdofficieren als YakCten voor de gevechtsleiding belangrijke voordeelen. 974

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 76