Oct. 1912.] Enkele opmerkingen naar aanleiding van het bundel. Mocht zich dus op zeker oogenblik de wensehelijkheid voordoen, dat de Mitrailleurs hun vuur op een minder gun stig doel, met name tegen een open tirailleurlinie, richten, dan kan de organisatie der mitrailleureenheid niet den minsten invloed hebben op het te nemen besluit. Het eigenmachtig vuur brengen buiten de gevechtsstrook van de troepenafdeeling, waarbij de Mitrailleurs zijn ingedeeld, kan voortspruiten uit een gerechtvaardigden drang tot initia tief van den Mitrailleur Ct.., doch moet uitzondering blijven. Nooit mag hierbij uit het oog worden verloren, dat hij vóór alles er naar moet streven, den onmiddellijk boven hem geplaatsten Chef zoo goed mogelijk in de uitvoering der aan dezen verstrekte opdracht te steunen. De beoordeeling omtrent hetgeen deze chef te verrichten heeft, om het gevechtsdoel voor het geheel te bereiken, behoort aan hem te worden overgelaten. Be moeiingen, zelfs raadgevingen van ondergeschikten zijn reeds uit den booze. Hoeveel te meer geldt dit voor een zich eigenmachtig onttrekken aan het gezag van den Chef Een mitrailleur Ct„ die zonder medeweten van zijn directen Chef het vuur opent tegen doelen buiten de aan dien Chef aangewezen gevechtsstrook, doet zijne afdeeling (compagnie) door het verminderen van den munitievoorraad een gedeelte van hare gevechtskracht inboetenwaardoor hij den boven hem ge plaatsten Chef van een gedeelte der middelen berooft, waarop deze bij het volvoeren van de hem verstrekte opdracht heeft gerekend. De kansen om het gevechtsdoel te bereiken, kunnen hierdoor slechts verminderd worden. 's Schrijvers opvatting, dat de verbinding tusschen den Mitrailleur Ct. met den boven hem geplaatsten troepen Ct. zoo moeilijk zou zijn te onderhouden, kan ik evenmin deelen, want ik zie volstrekt niet in, dat de machinegeweren na een vuuroverval doorgaans van stelling zouden moeten veranderen. In stelling staande Mitrailleurs zijn door de tegenpartij zeer moeilijk te ontdekken dit leert zoowel de vredespraktijk als de krijgsgeschiedenis; zich bewegende troepen zijn daaren tegen veel gemakkelijker waar te nemen. Waarom zouden 1014

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36