Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen ovee den Topogkaph. De speciaalkaart was volgens Kolonel Bancalari „gross genug für ein nicht zu weit getriebenes Detail; klein genug für die Übersicht etwas bis zum Armeekorps." De zoogenaamde Radetzkykaarten bevatten echter weinig hoogtecijfers; bij de terrein voorstelling was meer op mooie dan natuurlijke vormen gewerkt (de z. g. artistieke hoogte lijntjes!), een euvel dat later door Generaal von Wanka den kop werd ingedrukt. Als oriënteeringskaart waren de kaar ten evenwel zeer geschikt; uit een verward wegennet wa ren o. a. steeds de bruikbaarste en de best herkenbare ver bindingen gekozen en de aanwijzende terreinvoorwerpen wa ren steeds daar, waar zij uitkomst kenden geven. Een groot euvel was, dat, zooals later zal blijken, ver schillende assenstelsels werden gebruikt en daardoor sloten, evenals bij onze Bonneprojectie zaliger, de kaarten der ver schillende provincies ook nu niet aan elkaar en konden moeie- lijk gebruikt worden om een algemeene kaart te ontwerpen. Naar aanleiding hiervan en in verband met de gebleken noodzaak om met het oog op de voortschrijdende ontwikke ling der cultuurtoestanden en de uitbreiding van het we gennet, voor oorlogsdoeleinden over gedetailleerde „Special- karten" te beschikken, werd daarom wederom last gegeven tot het bewerken van nieuw kaartenmateriaal. Aanvankelijk bestond het plan om na beëindiging der werk zaamheden in de nog niet door het Militair departement op genomen landstreken, voor de samenstelling der nieuwe mi litaire kaarten („Specialkarten") op 1 75000, „die altere Militar-Aufnahms-Sectionen nur zu reambuliren", doch talrijke gewichtige overwegingen deden ten slotte de balans weder naar eene algeheele nieuwe opneming (de derde dus) overhellen. 1018 »Die Nothwendigkeit, bei den zahllosen Kleinigkeiten der Karte, bei dem «beirrenden Nebenbei für das Riclitige sich zu entscheiden, war bei der »Karte 1 144 000 vollkommen ausgesehlossen. Sie brachte vielleicht nicht »alles, was sie hatte bringen können oder sollen aber sie brachtzunbedingt «nichts Uberfliisziges, nichts, was nicht dem Masstabe gemasz gewesen wa- »re, und dieser Vorzug ist bei der Wertscliatzung einer Karte so entschei- »dend, dasz man dariiber jenen Mangel füglieh verzeihen kann

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 40