[Oct. 1912. Vooral in drie hoofdrichtingen verwachtte men van de nieuwe opneming een volkomenheid der kaarten voor mili taire- en in tweede linie ook voor wetenschappelijke doel einden le. door eene juiste en gedetailleerde voorstelling van het verkeersnet 2e. door eene zoo nauwkeurig mogelijke hoogtebepaling van verscheidene punten door verticale metingen en barometer waarnemingen en het uittrekken der hoogtelijnen op de kaart zelve; 3e. door eene minutieuse topographische beschrijving der kaarten „als ein der Hauptgrundlage für die militarische Landesbeschreibung". Dat het ernst was met de nieuwe opneming, blijkt genoeg zaam uit de omstandigheid, dat gedurende de jaren 1869-1884 gemiddeld 112 opnemers (kapiteins of luitenants) in het terrein waren. De afdeelingen (brigades) waren 8 personen x) sterk en stonden onder leiding van een oud kapiteiD of majoor, enkele malen werd nog gedurende etm jaar gecontinueerd in den luitenant-kolonelsrang. In doorsnede werd, alnaarmate al dan niet van kadastrale kaarten gebruik gemaakt kon worden, per persoon en per jaar 370 of 230 vierk. K. M. opgeleverd. Gelet op de opgeleverde hoeveelheid behoeft het geen be toog, dat aan de resultaten der opneming 1869-1884 vele gebreken kleefden, doch niettemin vormen zij een afgesloten geheel, een beeld der geheele monarchie en der militaire provinciën op de schaal 125000. 2 1019 1) Het werk van eene afdeeling van 8 opnemers kan nog door één persoon geleid en gecontroleerd worden- De Fransehe brigades zijn samengesteld uit 8 officieren of onderofficierenhet herzieningswerk in België geschiedt door eene brigade van 7 officieren, de afdeelingen in Italië zijn 6 a 8 mapparatori sterk, in Pruisen zijn voor 79 topografen 9 Vermessungsdirigenten uitgetrokken. 2) »Die im Archieve des militar-geographischen Institutes hinterlegte Samm- »lung von unmittelbaren Ergebnissen der Landesaufnahme stellt unser reelies :>Vermögen in kartographischer Beziehung dar es liegt gleiclisam wie der 'Barschatz einer Zettelbank da, welcher den ausgegebenen Papieren, in un- »serem Falie den veröffentlichten Karten, als Wertgrundlage dient (Bcmcalari). I. M. T. 1912 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 41