Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. Mocht de qualiteit hebben ingeboet voor de quantiteit, mo ge de omstandigheid, dat de toegekende toelagen afhankelijk gesteld werden van de opgeleverde hoeveelheid, overhaast werken in de hand hebben gewerkt, in elk geval leverde de „Aufnahms-Sectionen"' alle gegevens om een alleszins bruik bare militaire kaart samen te stellen en hieraan bestond groote behoefte. Dat, zooals later blijken zal, de gereduceerde kaar ten niet geheel en al voldoen, doet aan de zaak niets af. Onmiddellijk na het beëindigen der opneming werd begon nen met de herziening der eerst bewerkte kaarten, edoch, sommige bladen bleken zoo verouderd te zijn, het verband niet meer aan de toen gestelde eischen te voldoen, dat in 1896 werd besloten tot een „Pracizions-Aufnahme". Zooals het woord reeds uitdrukt, zou nauwkeurigheid hoofdeisch zijn, alle overhaasting en hiermede inboeting der juistheid en vol komenheid moest ten eenenmale uitgesloten blijven. Het stre ven zit voor, niet alleen kaarten te leveren voor zoowel mi litaire-, wetenschappelijke- als technische doeleinden, maar ook de onveranderlijke terreinvormen zoo natuurgetrouw weer te geven, dat binnen onafzienbare tijden, daarin geen veran dering noodig zal zijn. 1020 »Reiche Dotirung, Aufstellung vieler Mappirungs-Abtheilungen, emsiger »Betrieb der neuen, der Detail-Aufnahme vorausgelienden Triangulierung, »sehr starke Anforderung an alle betlieiligten Personen haben jenes Wunder »gewirkt. 1) Die zum Theile sehwierigen und mühsamen Vorarbeiten, wie »z.B. die Umarbeitung der panthographirten Katasterarbeiten, die Umrech- nung der Coördinaten aller auf die Sectionen zu iibertragenden trigonome- »trisehen Punkte aus der Cassini'scken in die Gradkarten-Projection u. s. »w. wurden im Institute besorgt, u. z- griffen alle Factoren so gut zusam- »men, dass keine Hemmung eintrat." 1) Vermeld dient te worden, dat behalve de materieele prikkel, ookdemo- ïeele prikkel niet ontbrak. Het werk ondervond van alle zijden waardeering, niet het minst van den hoogsten in den Lande. Op bladz. 23 van Band V der ;>Mitteilungen" lezen we: >Seine k. und k. apostolische Majestat geruhten allergnadigst diese Leistun- »gen durch Verleihung von Auszeichnungen an mehrere Officiere, die in der Hetzteren Zeit an der Neuaufnahme liervorragend betheilligt waren, anzuer- »kennen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 42