Dienst in Oostenrijk-Hongarijl. [Oct. 1912. Sinds 1881 publiceert1) de instelling op aandringen van den toenmaligen Commandant van het Instituut Generaal-majoor Freiherr J. Wanke v. Lenzenheim hare verrichtingen middels de „Mitteilungen des k. u. k. Militargeographischen Institutes." Hierin wordt een groote plaats (gemiddeld drie vierde) inge ruimd voor persoonlijke bijdragen. Triongul olie. Het hoofddriehoeksnet der Oostenrijksche monarchie werd gemeten (c. q. hermeten) naar aanleiding van de bemoeienissen van het Instituut der internationale graadmeting i). Deiengte der driehoekszijden is afgeleid van 10 gemeten bases, vari- eerende van 2500 tot 9500 M. Omtrent het net der le orde zijn o. a. mededeelingen ge daan door kolonel von Sterneck in Band XVII (1897) der „Mitteilungen." Het hoofddriehoeksnet is ook in het zuiden met dat van Italië verbonden (over het eiland Pelagosa in de Adriatische zee, ongeveer op de parallel van Rome). De zijden Monte Hum Tremiti, Monte HumGiovannichio en St Giorgio—Giovan- nichio hebben een lengte van resp. 114, 134 en 124 K. M. Daar het voor de opneming 1869 1884 gediend hebbende kadastrale driehoeksnet niet meer aan de tegenwoordig ge- 1025 1) um die Berichten tiber die Leistungen des institutes, sowie wis- «senschaftlicben Aufsa tze, welche zur Thatigkeit desselben in direkter Beziehung «stehen, einen weiteren Leserkreise zuganglich zu machen. -Durch dieses Jahrbucli tritt das Institut rr.it der Fachwelt in Fiihlung und «Beziehung- Durch dasselbe steht es im Schriftentausch mit zahlreichen Insti tuten und Geselischaften." 1) Op aansporing van den Pruisischen Generaal Bayer werd in 1861 een begin gemaakt met deze grootsche onderneming. Op voorstel der Pruisische regeering zou door 15 staten een combinatie van lengte- en breed tegraadmetingen plaats hebben, die zich aanvankelijk zouden uitstrekken over het gebied, dat door de meridianen van Bonn en Koningsbergen en de para lellen van Christiania en Palermo begrensd wordt, doch in 1867 trad ook Rus land toe en werd de Midden-Europeesche graadmeting uitgebreid tot een Eu- ropeesche graadmeting. Later sloten zich ook buiten-Europeesche staten aan en in 1886 werd de Vereeniging der internationale aardmeting opgericht, meteen permanent Comité aan het hoofd, dat jaarlijksch vergadert en een centraal bureau, dat te Bei-lijn gevestigd is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 47