Oct. 912 Enkele aanteekeningen over den Topograph. stelde eischen voldoet, wordt ten behoeve van de „Pracizions- Aufnahme" als regel twee jaar vóór de opneming een secun daire triangulatie verricht. Driehoeken, waarvan de zijden met die der driehoeken der le orde een gesloten polygoonnet vormen en waarvan alle hoeken gemeten zijn, heeten driehoeken der 2e orde, de hoekpunten driehoekspunten der 2e orde. Driehoeken, waarvan de zijden niet met elkaar in verbin ding staan en waarin slechts twee der drie hoeken gemeten zijn, worden driehoeken der 8e orde, de hoekpunten drie hoekspunten der 3e orde genoemd. Bepaling van punten der 4e orde heeft slechts plaats in uitzonderingsgevallen. De hoogte der driehoekspunten wordt voor zooveel mogelijk afgeleid van het waterpasnet. De ligging der punten wordt onder-en bovengronds verzekerd. De zorg voor het behoud der vaste punten schijnt, even als bij ons het geval is, te wenschen over te laten, i) Gene raal Frank wil dat door een wet het onderhoud der merk- teekenen wordt overgedragen aan civiele autoriteiten. Dat ook elders het trianguleerend personeel met moeielijk- heden te kampen heeft, moge blijken uit het volgende. 1026 »Gegenwartig sind diese allerdings durcli die Militarverwaltung er ahaltenenPunkte nahezu vogelfrei, denn nur der gute Wille des Grund- »eigentümers gestattet das Erricliten der Signalen und das Stabilisieren der »Punkte." »Zeiclienerbauer wie Beobaehter hatten hier (Salzburg en Tirol) mit abedeutenden Schwierigkeiten zu kampfen, Der Transport des Baumateria- »les auf die Hochpunkte, von denen die meisten weit ober der Schneegrenze 1) Al moge zulks een schrale troost zijn, ook elders komt het euvel voor, ook in Pruisen schijnt b. v. de instandhouding der vaste punten niet verzekerd te zijn. Voor een groot deel is hier onwetendheid in het spel, de triangulatie heeft al zoo lang geleden plaats gehad, dat het groote publiek geen waarde meer hecht aan de merkteekenen. »Da sich seit 30 bezw. 40 Jaliren niemand mehr urn den Stein gekümmert ->liat, so habe ich geglaubt, dass er aueh gar keine Bedeutung mehr habe »und habe ihn liinauswerfen lassen, weil er beim Ackern hinderlicli war." In sommige streken worden de triangulatiepilaren door de plattelandsbe volking «Kriegspunkte" genoemd, omdat spoedig na den opbouw der signalen door Officieren van den Generalen Staf, de oorlog met Frankrijk uitbrak. Zeitsehrift für Vermessungswesen, XL. Band, Bladz. 370.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 48