Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. en 21 der 3e orde signalen gebouwd en op 20 stations waar nemingen gedaan (zenitshoeken en 198 richtingen gemeten). Er waren 47 bergbestijgingen noodig, alle toppen lagen hooger dan 2000 M., 11 boven 3000 M. In 1907 werden voor tijdsoverdraging proeven genomen met draadlooze telegrafie omtrent de resultaten werd echter nog niets medegedeeld. Waierpassingen. De van 1S75 1896 uitgevoerde nauwkeurigheidswaterpas singen hebben tot- uitgangspunt de gemiddelde hoogte van het oppervlak der Adriatische Zee bij Triest. De vaste merken worden onderscheiden in punten der eerste en der tweede orde, de eerste worden verzekerd door 14 c.M. lange en 7 c.M. dikke prismavormige bouten van gietijzer in duurzame gebouwen te metselen en af te dekken met een eveneens gietijzeren plaat. Zoowel de plaat als de bout worden doorboord, de as van de doorboring duidt het hoogtepunt aan. Yoor de verzekering van de punten der tweede orde worden op kilometerpalen, peilers van bruggen, stoepen van kerken enz. rechthoekige gedeelten horizontaal afgevlakt en daarin de letters H. M. (Hohon Marken) 2) gebeiteld. Daar de hoogten der verkenmerken tengevolge van verhef fingen of dalingen van den bodem veranderingen kunnen ondergaan, worden om de wijziging in verticalen zin te kunnen vaststellen, op enkele punten, waar door den aard van den 1028 1) De ingenieur S. Blok beval de toepassing eenige jaren geleden reeds voor Indië aan, de proeven met draadlooze telegrafie bevonden zich echter toenmaals hier te lande nog in het eerste stadium. In de Illustration van 13 Mei j.I. No. 3612 wordt medegedeeld, dat de Fransche kapitein Tilho voor exploratieve doeleinden met een eenvoudige installatie thans goede resultaten gekregen heeft, hij heeft niet anders te doen dan den tijd te ontvangen. „II suffit dès lors a l'exilé de quelques minutes d'attention chaque jour, pour être certain d'entendre a travers les airs la voix de Paris." De nauwkeurigheid bedraagt 0.2 a 0.5 secunde. Nauwkeuriger resultaten kunnen bereikt worden volgens de me thode des „coincidences" (0.1 secunde), maar deze eischt „une entente préalable, een rendez-vous entre le poste de la tour Eiffel et l'autre." 2) ln Hongarye M- J (Magassaq jegu), in Croatie en Slavonie B. V. (Biljeg visine).

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50