Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. voerd. De invoering van het metrieke stelsel en de schaal der opneming in Pruisen en Italië hadden op het invoeren dei- nieuwe maatstaf haar invloed doen gelden. Yoor speciale oog merken zouden enkele streken op 112500 worden opgenomen. De instructie van 1887 behield beide schalen, stond echter in enkele gevallen ook de „halve schaal" 1 50000 toe. In de in het jaar 1894 door den Chef van den Generalen Staf uitgegeven directieven voor de „Pracizionsaufnahme" werd eveneens de schaal 1 25000 behoudende omgevingen van vestingen en groote steden, druk bezochte bergstreken en het vlakke land op de grens van Italië moesten echter op 1:12500 gekaarteerd worden; de instructie van 1896 gaat zelfs tot 1 5000. Bij de vroegere opnemingen gaf het militair belang zoo niet geheel en al, dan toch verreweg overwegend den door slag. De instructie van 1849 zegt b. v. dat een aan het doel volkomen beantwoordende militaire opneming alles moet weer geven „was die Bewegung der Truppen erleichtern oder hin- dern und die Wirkung der verschiedene Waffen erhöheD oder beeintrachtigen kann." De instructie van 1875 drukt zich in denzelfden zin uit, volgens haar toch moet „im gangbaren Terrain alles gegeben werden, was die Bewegung und Wirksamkeit der Waffengat- tungen begünstigt oder erschwert und was denselben Dec- kung gewahrt-" Bereids wordt echter aangeteekend, dat ook aan wetenschappelijke doeleinden tegemoet gekomen moet worden en wel door een zoo nauwkeurig mogelijk hoogte bepaling van vele punten en het uittrekken van hoogte lijnen. De instructie van 1887 wil „dass die Militarmappierung das Grundmaterial für die anfertigung der Militarkarten und für vielfache wissenschaftliche Zwecke liefert", doch onmiddellijk hierop volgt „dass den militarischen Rücksichten und Bedürf- nissen der Truppe der Mappeur die vollste Rechnung tra gen und dass er das Terrain von militarischen Gesichtspunkte auffassen, würdigen und darstellen muss." 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 52