Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. werden echter uitgedrukt ten opzichte van een meridiaan en parallel, zoover ten Westen, resp. ten Noorden van be doelden toren, dat alle abcissen en alle ordinaten een gelijk teeken hadden. Op dat assenstelsel werd ook de indeeling in „Militar-Aufnahme-Sectionen" gebaseerd, alle rechthoeki ge stukken ter hoogte van 9600 Klafter 1). Voor de in 1816 begonnen kadastrale opneming, welke de tienmaal grootere schaal in aanmerking genomen, op een nauw keuriger trigonoraetrischen grondslag moest berusten, zocht men de fouten der Cassinische coördinaten te beperken, door het kiezen van verschillende oorsprongen en de meridianen en paralellen daarvan als coördinaten-assen aan te nemen. De nadeelen van het benutten van verschillende assenstel sels kwamen, zooals reeds werd opgemerkt, aan het licht, toen men een kaart der geheele monarchie wilde samenstellen en van af 1869 wordt dan ook in hoofdzaak de Polyederprojectie (hier Gradkartenprojection) toegepast. De graadafdeelingsbla- den strekken zich uit over 15' van den meridiaan en 30'van de parallel. De strooken in de breedterichting heeten „Zonen", die in de richting van den meridiaan „Colonne" en worden genummerd resp. met arabische en romeinsche cijfers. De „Zonen" strekken zich uit tusschen 51° 15' en 11° 30' N. Br., de „Colonne" tusschen 27°0' en 44° 30' O. L. van Ferro, de meridiaangraadlengte bedraagt dus in het noorden en zui den resp. 111,2 en 110,0, de lengte van een graad in de pa rallel 70,1 en 83,5 K. M. De noordelijke graadafdeeiingen om vatten een terreinoppervlakte ter grootte van 981, de zui delijke van 1168 vierk. K. M. Een blad wordt aangeduid door zone- en colonnecijfer, de graadafdeeling wordt in haar ge heel voorgesteld op een blad op 1 75000, de z. g. „Special- karte". Vroeger werd de trapeziumvormige speciaalkaart voor de opneming door loodrecht op elkaar staande lijnen, die noord en zuidrand resp. oost- en westrand halveerden, in vier stuk- 1032 1) 1 geographische mijl 3905.6 Klafter (vaam). 1 Klafter 1.9 Meter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 54