Dienst in Oostenrijk- Hongartje. [Oct. 1912. ken veideeld. Deze deelen heetten „Aufnahms-Sectionen", droegen denzelfden naam als de speciaalkaart met de toevoe ging N. W., N. O., Z. W. of Z. O. Voor de verdere doorvoe ring der opneming had nogmaals verdeeling in vieren plaats; de twee even groote rechthoeken en twee ongelijke trapezia, Aufnahmsections-viertel" geheeten, werden analoog met de sectionen van de speciaalkaart naar de windstreken benoemd (b. v. Zöne 13, Colonne XII, N. W.-viertel s. o.). Sedert 1901 worden de spherische vierhoeken begrensd door twee parallellen op afstanden van 15'4 3' 45" geogra- phische breedte en van 30': 4 7' 30" geographische lengte, afzonderlijk naar het platte vlak overgebracht en door een trapezium voorgesteld. Het zestiende deel van de graadaf- deeling, de oude „Sectionsviertel" is nu de eenheid van op neming en draagt den naam van „Aufnahmsblatt". Naast de vroegere benaming der „Sectionsviertel" worden de „Auf- nahmsblatter" van eenzelfde graadafdeeling thans ook door loopend van 1-16 genummerd (Zöne 7, Colonne XIV, 13). De Auf uahmsblatter" van een zelfde zöne hebben dezelf de afmetingen; in een colonne veranderen de afmetingen, zij nemen in meridionale richting naar het noorden toe, worden grooter in de richting van de parallel naar het Zuiden. Het verschil tusschen de afmetingen in oost-westelijke richting van het „Aufnahmsblatt" bedraagt voor de noordelijkste en zuidelijkste zöne der monarchie 1629 M. of ongeveer 65 m.M. op de schaal 1 25000. Opneining5iDerfezQQmheden, De eigenlijke opnemingswerkzaamheden kunnen onderschei den worden in a. de voorbereidende werkzaamheden, b. de zomerarbeid, c. de winterarbeid. a. Voorbereidende werkzaamheden. Op een opgespannen teekenplank (Messtisch) worden bij de „Konstructions-Abteilung" het raam van het „Aufnahmsblatt' 1033

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 55