Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen oyer den Topograph. geconstrueerd en de getrianguleerde punten middels rechthoe kige coördinaten ten opzichte van het door het midden van het blad getrokken assenstelsel uitgezet. Het Aufnahmsblatt" bevat gemiddeld 15 tot 20 driehoekspunten. De gegevens voor de constructie worden geleverd door de geodetische groep, die ook de gegevens aan de hand doet om het kadastrale driehoeksnet in verband uit te zetten, waar door het mogelijk wordt de perceel- en eigendomsgrenzen met juistheid te pantografeeren. De ondervinding leert dat door de beduidende verkleining van de kadastrale gegevens, alle kleine gebreken daarin geheel geneutraliseerd worden. Is ander betrouwbaar kaartenmateriaal voorhanden, dan wordt dit na behoorlijke oriënteering eveneens op het „Auf nahmsblatt" gepantografeerd; is de oriënteering niet goed mo gelijk, dan maakt de opnemer op 1 25000 verkleinde co- pieën van de oorspronkelijke opnemingen en zorgt er bij den terreinarbeid voor, een behoorlijk aantal oriënteeringspunten te bepalen om de copie te kunnen inpassen. b. Zomerarbeicl x). De gebruikte instrumenten zijn het z.g. „Detaillierapparat", zijnde „Messtisch" met statieven en handvat, een boussole, een perspectief- en een diopterliniaal, verder een hoogte- en afstandmeter op statief, een hellingmeter, baken en aneroï- debarometer met thermometer. De opnemer krijgt voorts de beschikking over een photographische copie der vroegere opneming op 1 25000, van een zwart- en lichtdruk der spe- ciaalkaart, een plaatsbeschrijving der driehoeks- en nivelle- mentspunten en gegevens omtrent particuliere en andere kaarten. De veldarbeid is te verdeelen in 1. verkenning en signaalbouw, 2. de groote graphische triangulatie en de trigonome trische hoogtemeting, 1034 1) Over liet algemeen staat het aantal dagen aan terreinarbeid tot dat aan huiswerk besteed als 2: 3, terwijl gemiddeld 8.8 0 0 van het aantal beschik bare dagen niet gewerkt wordt wegens ziekte, overplaatsing, verlof a. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 56