Oct. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. in hoofdzaak tot het nemen van enkele contrölepeilingen en het in overeenstemming brengen van de signatuur met de legenda en het hier en daar aanbrengen van veranderingen of verbeteringen. Zijn de kadastrale gegevens onvoldoende, dan moeten met de trigonometrisch en graphisch bepaalde punten tot grond slag nieuwe punten bepaald worden, zoo mogelijk door bepaling der poolcoördinaten en wanneer door de groote afstan den of de bedektheid van het terrein optische afstandsmeting niet mogelijk is, door de zoogenaamde kleine triangulatie. Voor het in kaart brengen van het geraamte D vinden toe passing 1. Das Detaülieren im Alignement Rayonieren und Messen), waarbij de punten in het terrein om de verschillende vaste punten straalsgewijze worden vastgelegd, tacheometrisch dus. 2. Das Detaülieren im Alignement auf der Hand Rayonie ren auf der Hand). Hierbij wordt de teekenplank met de boussole, of naar een vast punt georiënteerd; uit de vrije hand worden stralen getrokken en hierop de afgepaste of geschatte afstand uitgezet. 3. Die Arbeit am Eayone. De opnemer beweegt zich in de richting van een bepaald punc en legt zijwaarts gelegen punten door rechthoekige coördinaten vast. 4. Das Detaillieren mit Springstanden voor lange lijnen, boschgrenzen, boschpaden, waterloopen. enz. Onze manier van meten dus (in Pruisen „eine ïteihe von Lattenüberschla- gen"). 2) b. Het inteekenen der terreinvormen bepaalt zich voor namelijk tot het aangeven van het beloop der ruggen en 1036 1) Om de aansluiting mogelijk te maken, ontvangt de mappeur van de naastliggende bladen 25 c.M. randstrooken van den bewerker dier bladen. Werden deze reeds vroeger voltooid, dan verstrekt liet Instituut photogra- phische copieën der „Anstoszstreifen." 2) Zie Jaarverslag van den ïopographisehen Dienst 1910, Bladz 279: ook punt 103 van liet „Vorsclirift für die Topographisehe Abteilung der Landes- aufnahme", Berlin 1905, E. S. Mittler Solin.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58